Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
favorite movies
by
char
Bruce Willis Movies
by
Nettie
bdrm1970's new List
by
Benjamin
My least fave movies
by
Kell
My Number One Flicks
by
Cheryl
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb634619365's Rating
My Rating
1
Pulp Fiction
(1994, R)
2
Snatch.
(2001, R)
3
As Good As It Gets
(1997, PG-13)
4
The Shining
(1980, R)
5
The Witches of Eastwick
(1987, R)
6
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
7
A Few Good Men
(1992, R)
8
Grease
(1978, PG)
9
The Shawshank Redemption
(1994, R)
10
Bruce Almighty
(2003, PG-13)
11
Liar Liar
(1997, PG-13)
12
The Truman Show
(1998, PG)
13
The Mask
(1994, PG-13)
14
There's Something About Mary
(1998, R)
15
Shrek
(2001, PG)
16
Shrek 2
(2004, PG)
17
Trading Places
(1983, R)
18
Beverly Hills Cop
(1984, R)
19
The Golden Child
(1986, PG-13)
20
Saving Private Ryan
(1998, R)
21
Forrest Gump
(1994, PG-13)
22
Toy Story 2
(1999, G)
23
Toy Story
(1995, G)
24
War of the Worlds
(2005, PG-13)
25
Minority Report
(2002, PG-13)
26
Top Gun
(1986, PG)
27
Shirley Valentine
(1989, R)
28
Gladiator
(2000, R)
29
Schindler's List
(1993, R)
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
33
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(, PG)
35
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
36
Patriot Games
(1992, R)
37
Jurassic Park
(1993, PG-13)
38
Formula 51 (The 51st State)
(2002, R)
39
A Fish Called Wanda
(1988, R)
40
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
41
Monty Python's Life of Brian
(1979, R)
42
Monty Python's The Meaning of Life: Special Edition
(1983, Unrated)
43
The Sixth Sense
(1999, PG-13)
44
The Matrix
(1999, R)
45
Bill & Ted's Excellent Adventure
(1989, PG)
46
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
47
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
48
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
49
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
50
Green Street Hooligans
(2005, R)
51
Wayne's World
(1992, PG-13)
52
Austin Powers in Goldmember
(2002, PG-13)
53
Mr. & Mrs. Smith
(2005, PG-13)