Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb634890608's Rating My Rating
1
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
2
The Toy (1982,  PG)
Click to Rate
3
Black Dahlia (2003,  Unrated)
Click to Rate
4
Harsh Times (2005,  R)
Click to Rate
5
300 (2007,  R)
Click to Rate
6
Flyboys (2006,  PG-13)
Click to Rate
7
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
8
Alien (1979,  R)
Click to Rate
9
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
10
Scarface (1932,  PG)
Click to Rate
11
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
12
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
13
Richard Pryor - Here and Now (1983,  R)
Click to Rate
14
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Click to Rate
15
Heat (1995,  R)
Click to Rate
16
Hustle & Flow (2005,  R)
Click to Rate
17
The Pink Panther (1963,  Unrated)
Click to Rate
18
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
Click to Rate
19
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
Click to Rate
20
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
Click to Rate
21
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
Click to Rate
22
The Mack (1973,  R)
Click to Rate
23
Superfly (1972,  R)
Click to Rate
24
Game of Death (1978,  R)
Click to Rate
25
Death Wish (1974,  R)
Click to Rate
26
The Punisher: War Zone (2008,  Unrated)
Click to Rate
27
The Punisher (2004,  R)
Click to Rate
28
The Punisher (1989,  R)
Click to Rate
29
Predator (1987,  R)
Click to Rate
30
Predator 2 (1990,  R)
Click to Rate
31
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
Click to Rate
33
Dead Presidents (1995,  R)
Click to Rate
34
The Sting (1973,  PG)
Click to Rate
35
The Sting II (1983,  PG)
Click to Rate
36
The Jerk (1979,  R)
Click to Rate
37
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
Click to Rate
38
The Three Stooges: Three Smart Saps (1942,  Unrated)
Click to Rate
39
The Three Stooges: Stooged and Confoosed (1938,  Unrated)
Click to Rate
40
The Three Stooges: All the World's a Stooge (1941,  Unrated)
Click to Rate
41
The Outlaws Is Coming (Three Stooges Meet the Gunslingers) (1965,  Unrated)
Click to Rate
42
The Three Stooges Go Around the World in a Daze (1963,  Unrated)
Click to Rate
43
New Jack City (1991,  R)
Click to Rate
44
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Click to Rate
45
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
46
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
47
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
Click to Rate
48
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
49
Batman & Robin (1997,  PG-13)
Click to Rate
50
Batman Forever (1995,  PG-13)
Click to Rate
51
Batman Beyond - The Movie (1999,  Unrated)
Click to Rate
52
Batman and Robin (1949,  Unrated)
Click to Rate
53
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
54
Planet of the Apes (1968,  PG)
Click to Rate
55
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
Click to Rate
56
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
Click to Rate
57
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
Click to Rate
58
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
Click to Rate
59
King Kong (1976) (1976,  PG)
Click to Rate
60
King Kong (1933) (1933,  Unrated)