My Favorite Movies


  fb634936221's Rating My Rating
1
Z (1969,  PG)
2
Le Couperet (2005,  Unrated)
3
Missing (1982,  PG)
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
Reservoir Dogs (1992,  R)
6
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
7
Full Metal Jacket (1987,  R)
8
The Usual Suspects (1995,  R)
9
Amen (2003,  Unrated)
10
Fargo (1996,  R)
11
The Last King of Scotland (2006,  R)
12
The Shining (1980,  R)
13
No Country for Old Men (2007,  R)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
16
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
Taxi Driver (1976,  R)
19
Training Day (2001,  R)
20
Wayne's World (1992,  PG-13)
21
État de Siège (State of Siege) (1972,  Unrated)
22
Lord of War (2005,  R)
23
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
24
28 Days Later (2003,  R)
25
Amores Perros (2001,  R)
26
Section Spéciale (Special Section) (1975,  PG)
27
Delicatessen (1991,  R)
28
Festen (The Celebration) (1998,  R)
29
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
30
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
31
There Will Be Blood (2007,  R)
32
Jackie Brown (1997,  R)
33
Pulp Fiction (1994,  R)
34
Citizen Kane (1941,  PG)
35
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
36
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
37
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
38
Le Déclin de l'empire américain (1986,  Unrated)
39
Le Gout Des Autres (The Taste of Others) (It Takes All Kinds) (2000,  R)
40
Good Bye, Lenin (2004,  R)
41
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
42
Pi (1998,  R)
43
Paris (2008,  R)
44
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
45
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
46
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
47
Apocalypto (2006,  R)
48
If.... (1968,  Unrated)
49
Monde selon Bush, Le (2004,  Unrated)
50
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
51
Capote (2005,  R)
52
Casino (1995,  R)
53
GoodFellas (1990,  R)
54
Gattaca (1997,  PG-13)
55
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
56
The Godfather (1972,  R)
57
The Godfather, Part II (1974,  R)
58
The Godfather, Part III (1990,  R)
59
Caro diario (Dear Diary) (Journal Intime) (1994,  Unrated)
60
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
61
Paths of Glory (1957,  Unrated)
62
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
63
Platoon (1986,  R)
64
JFK (1991,  R)
65
Salvador (1986,  R)
66
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
67
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
68
Bowling for Columbine (2002,  R)
69
Roger & Me (1989,  R)
70
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
71
American History X (1998,  R)
72
Summer of Sam (1999,  R)
73
A History of Violence (2005,  R)
74
On connaît la chanson, (Same Old Song ) (1999,  PG)
75
Le Bonheur est Dans le Pré (Happiness Is in the Field) (1997,  Unrated)
76
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
77
Black Cat, White Cat (,  R)
78
Blood (2004,  Unrated)
79
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
80
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
81
Sin City (2005,  R)
82
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
83
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
84
L' Aveu (The Confession ) (1970,  PG)
85
Colonel (Mon colonel) (2007,  Unrated)
86
Darwin's Nightmare (2005,  Unrated)
87
L' Avocat de la Terreur (Terror's Advocate) (2007,  Unrated)
88
Congo (1995,  PG-13)
89
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
90
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
91
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
92
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
93
Barton Fink (1991,  R)
94
Funny Games (2008,  R)
95
Munich (2005,  R)
96
Saving Private Ryan (1998,  R)
97
Schindler's List (1993,  R)
98
Enemy at the Gates (2001,  R)
99
The Bear (1989,  PG)
100
Snatch (2001,  R)
101
The Virgin Suicides (2000,  R)
102
Apocalypse Now (1979,  R)
103
Lost In Translation (2003,  R)
104
Crime Novel (Romanzo criminale) (2005,  Unrated)
105
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
106
Kika (1994,  Unrated)
107
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
108
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
109
Tanguy (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments