My Favorite Movies


  fb636022064's Rating My Rating
1
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
2
While You Were Sleeping (1995,  PG)
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Excellent movie, if you like the teenage movies.
4
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Excellent ending story to an incredible saga of six movies.
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
10
X-Men (2000,  PG-13)
11
X2 (2003,  PG-13)
12
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
13
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
14
Pride and Prejudice (2005,  PG)
15
The Mummy (1999,  PG-13)
16
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
17
Van Helsing (2004,  PG-13)
18
Underworld (2003,  R)
19
Underworld: Evolution (2006,  R)
20
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
21
The Sound of Music (1965,  G)
22
Road Trip (2000,  R)
23
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
A romantic classic that keeps moving foward in time.
24
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
25
Love Actually (2003,  R)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
29
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
A more adult movie that delivers althou I wanted more detail for the ending.
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
31
Gone With the Wind (1939,  G)
32
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
33
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
34
Coming to America (1988,  R)
35
Clueless (1995,  PG-13)
36
The Jane Austen Book Club (2007,  PG-13)
37
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
38
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
39
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
Lost its charm after the first to prequels.
40
American Pie (1999,  R)
American Pie
Very good movie for teenagers and adults.
41
American Pie 2 (2001,  R)
42
American Wedding (2003,  R)
43
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
44
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
45
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
46
The Wedding Date (2005,  PG-13)
47
Stripes (1981,  R)
48
Tears in the Rain (1988,  Unrated)
49
Hot Shots! (1991,  PG-13)
50
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
51
The Scarlet Pimpernel (1982,  Unrated)
52
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
53
You've Got Mail (1998,  PG)
54
The Seventh Sign (1988,  R)
55
Clash of the Titans (1981,  PG)
56
Battlestar Galactica (1978,  PG)
57
Notting Hill (1999,  PG-13)
58
Nine Months (1995,  PG-13)
59
The Black Hole (1979,  PG)
60
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
63
Return to Me (2000,  PG)
64
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
65
My Science Project (1985,  PG)
66
The Bachelor (1999,  PG-13)
67
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
68
The Craft (1996,  R)
69
Krull (1983,  PG)
70
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
71
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
72
The Haunting (1999,  PG-13)
73
Constantine (2005,  R)
74
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
75
Romeo and Juliet (1968,  PG)
76
What Women Want (2001,  PG-13)
77
The Goonies (1985,  PG)
78
Bedazzled (2000,  PG-13)
79
Clue (1985,  PG)
80
Carlos Mencia: No Strings Attached (2006,  Unrated)
81
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
82
The Birdcage (1996,  R)
83
Bed of Roses (1995,  PG)
84
Bachelor Party (1984,  R)
85
Bewitched (2005,  PG-13)
86
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
87
The Legend of Zorro (2005,  PG)
88
Head Over Heels (2001,  PG-13)
89
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
90
Dune (1984,  PG-13)
91
Daredevil (2003,  PG-13)
92
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
93
The Phantom (1996,  PG)
94
Detonator (Death Train) (1993,  R)
95
Detonator 2: Night Watch (1995,  R)
96
Star Trek Generations (1994,  PG)
97
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
98
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
99
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
100
Circle of Friends (1994,  PG-13)
101
Wing Commander (1999,  PG-13)
102
Emma (1996,  PG)
103
Emma (1996,  Unrated)
104
Sense and Sensibility (,  Unrated)
105
Sense and Sensibility (1995,  PG)
106
Northanger Abbey (2008,  Unrated)
107
Northanger Abbey (1986,  Unrated)
108
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
109
Persuasion (1995,  PG)
110
Persuasion (2008,  Unrated)
111
Mansfield Park (1999,  PG-13)
112
Mansfield Park (2007,  Unrated)
113
Old School (2003,  R)
114
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
115
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
116
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
117
Two Can Play That Game (2001,  R)
118
Three Can Play That Game (2008,  Unrated)
119
Foul Play (1978,  PG)
120
Carlos Mencia: Not for the Easily Offended (2005,  Unrated)
121
Spaceballs (1987,  PG)
122
The Christmas Card (2006,  Unrated)
123
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
124
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
125
Star Wars: Holiday Special (1978,  Unrated)
126
Fools Rush In (1997,  PG-13)
127
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
128
Maid of Honor (2006,  PG)
129
The Holiday (2006,  PG-13)
130
The Secret (2006,  Unrated)
131
The Case for Faith (2008,  Unrated)
132
Serendipity (2001,  PG-13)
133
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
134
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
135
The Family Stone (2005,  PG-13)
136
A Good Year (2006,  PG-13)
137
Corazon Salvaje (,  Unrated)
138
La Usurpadora (1999,  Unrated)
139
Amor Real (2004,  Unrated)
140
Alborada (,  Unrated)
141
The Lady and the Highwayman (1989,  PG)
142
Duel Of Hearts (1992,  PG-13)
143
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
144
How to Deal (2003,  PG-13)
145
Men in Black (1997,  PG-13)
146
Men in Black II (2002,  PG-13)
147
Van Helsing: The London Assignment (2004,  PG-13)
148
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Incredible movie. No wonder it won so many Oscars.
149
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
Very light and funny story.
150
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
151
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
A real surprise for me.
152
The Covenant (2006,  PG-13)
153
The Order (The Sin Eater) (2003,  R)
154
The Brothers (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments