My Favorite Movies


  fb636055659's Rating My Rating
1
Blazing Saddles (1974,  R)
2
Spaceballs (1987,  PG)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Ladyhawke (1985,  PG-13)
5
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Finding Nemo (2003,  G)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Grease (1978,  PG)
10
Mean Girls (2004,  PG-13)
11
Old School (2003,  R)
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
14
A Walk to Remember (2002,  PG)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
16
Pretty Woman (1990,  R)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
Shrek (2001,  PG)
19
Sin City (2005,  R)
20
The Godfather (1972,  R)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
24
The Matrix (1999,  R)
25
The Notebook (2004,  PG-13)
26
Transformers (2007,  PG-13)
27
Wedding Crashers (2005,  R)
28
Young Frankenstein (1974,  PG)
29
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
30
Robin Hood (1973,  G)
31
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
32
History of the World -- Part I (1981,  R)
33
McLintock! (1963,  Unrated)
34
The Quiet Man (1952,  Unrated)
35
Lethal Weapon (1987,  R)
36
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
37
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
38
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
39
Beverly Hills Cop (1984,  R)
40
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
41
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
42
Die Another Day (2002,  PG-13)
43
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
44
GoldenEye (1995,  PG-13)
45
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
46
Goldfinger (1964,  PG)
47
Octopussy (1983,  PG)
48
Dr. No (1962,  PG)
49
Blind Fury (1990,  R)
50
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
51
Weird Science (1985,  PG-13)
52
The Breakfast Club (1985,  R)
53
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
54
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
55
Blade Runner (1982,  R)
56
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
57
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
58
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
59
Robot Chicken: Star Wars Episode II (2008,  Unrated)
60
Robot Chicken: Star Wars (2007,  Unrated)
61
Clerks II (2006,  R)
62
Clerks (1994,  R)
63
Waiting (2005,  R)
64
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
65
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
66
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
67
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
68
American Graffiti (1973,  PG)
69
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
70
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
71
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
72
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
73
National Lampoon's Loaded Weapon 1 (1993,  PG-13)
74
National Lampoon's Senior Trip (1995,  R)
75
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
76
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
77
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
78
Spy Hard (1996,  PG-13)
79
Singin' in the Rain (1952,  G)
80
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
81
Airplane! (1980,  PG)
82
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
83
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
84
When Harry Met Sally (1989,  R)
85
Groundhog Day (1993,  PG)
86
My Girl (1991,  PG)
87
My Girl 2 (1996,  PG)
88
Stripes (1981,  R)
89
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
90
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
91
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
92
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
93
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
94
And You Thought Your Parents Were Weird (1991,  PG)
95
The Last Starfighter (1984,  PG)
96
SpaceCamp (Space Camp) (1986,  PG)
97
Gremlins (1984,  PG)
98
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
99
House on Haunted Hill (1999,  R)
100
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
101
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
102
The Goonies (1985,  PG)
103
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
104
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
105
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
106
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
107
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
108
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
109
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
110
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
111
Runaway Bride (1999,  PG)
112
Coming to America (1988,  R)
113
Caddyshack (1980,  R)
114
Caddyshack II (1988,  PG)
115
Revenge of the Nerds (1984,  R)
116
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise (1987,  PG-13)
117
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love (1994,  R)
118
Revenge of the Nerds III: The Next Generation (1992,  R)
119
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
120
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
121
Silver Streak (1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments