Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb636532428's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
Wedding Crashers (2005,  R)
5
The Matrix (1999,  R)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Grease (1978,  PG)
10
Shrek (2001,  PG)
11
The Notebook (2004,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings (1978,  PG)
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
21
Duplicity (2009,  PG-13)
22
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
23
Flicka (2006,  PG)
24
P2 (2007,  R)
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
27
Shall We Dance (2004,  PG-13)
28
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
30
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
31
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
32
Titanic (1997,  PG-13)
33
King Kong (2005,  PG-13)
34
Love Actually (2003,  R)
35
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
36
Pretty Woman (1990,  R)
37
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
38
The Game Plan (2007,  PG)
39
The Ocean's 11 Story (2002,  Unrated)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
41
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
42
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
43
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
44
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
45
Dirty Harry (1971,  R)
46
The Matrix Reloaded (2003,  R)
47
Back to the Future Part III (1990,  PG)
48
Peter Pan (2003,  PG)
49
Gremlins (1984,  PG)
50
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
51
When Harry Met Sally (1989,  R)
52
Godzilla (1998,  PG-13)
53
Just My Luck (2006,  PG-13)
54
Superman (1978,  PG)
55
Shrek the Halls (2007,  G)
56
Shrek 2 (2004,  PG)
57
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
58
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
59
Back to the Future (1985,  PG)
60
Back to the Future Part II (1989,  PG)
61
Hitch (2005,  PG-13)
62
The Hitch Hiker (2005,  Unrated)
63
Event Horizon (1997,  R)
64
Friends With Money (2006,  R)
65
Just Friends (2005,  PG-13)
66
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
67
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
68
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (2008,  Unrated)
69
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
70
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
71
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
72
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
73
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
74
Made of Honor (2008,  PG-13)
75
Made in America (1993,  PG-13)
76
The Pacifier (2005,  PG)
77
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
78
Pride and Prejudice (2005,  PG)
79
Ice Age (2002,  PG)
80
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
81
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
82
Apollo 13 (1995,  PG)
83
Elf (2003,  PG)
84
The Life and Death of Peter Sellers (2004,  Unrated)
85
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
86
The Break-Up (2006,  PG-13)
87
Twilight (2008,  PG-13)
88
War of the Worlds (2005,  PG-13)
89
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
90
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
91
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
92
27 Dresses (2008,  PG-13)
93
Superman Returns (2006,  PG-13)
94
Casino Royale (2006,  PG-13)
95
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
96
Octopussy (1983,  PG)
97
Goldfinger (1964,  PG)
98
A View to a Kill (1985,  PG)
99
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
100
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
101
X-Men (2000,  PG-13)
102
The Terminator (1984,  R)
103
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
104
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
105
The Neverending Story (1996,  Unrated)
106
The NeverEnding Story (1984,  PG)
107
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
108
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
109
Star Trek (2009,  PG-13)
110
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
111
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
112
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
113
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
114
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
115
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
116
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
117
Air Force One (1997,  R)
118
Tarzan (1999,  G)
119
102 Dalmatians (2000,  G)
120
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
121
Fatal Attraction (1987,  R)
122
Dangerous Liaisons (1988,  R)
123
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
124
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
125
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
126
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
127
Dead Poets Society (1989,  PG)
128
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
129
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
130
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
131
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
132
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
133
First Knight (1995,  PG-13)
134
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
135
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
136
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
137
Twister (1996,  PG-13)
138
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
139
What Women Want (2001,  PG-13)
140
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
141
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
142
Jerry Maguire (1996,  R)
143
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
144
Pay It Forward (2000,  PG-13)
145
The Hunt for Red October (1990,  PG)
146
Dune (1984,  PG-13)
147
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
148
You Only Live Twice (1967,  PG)
149
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
150
Dragonheart (1996,  PG-13)
151
The Rock (1996,  R)
152
Highlander (1986,  R)
153
Dr. No (1962,  PG)
154
From Russia With Love (1964,  PG)
155
Thunderball (1965,  PG)
156
Never Say Never Again (1983,  PG)
157
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
158
The Avengers (1998,  PG-13)
159
Medicine Man (1992,  PG-13)
160
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
161
Youngblood (1986,  R)
162
If the Shoe Fits (1990,  PG)
163
Perfect Strangers (2004,  Unrated)
164
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
165
Die Another Day (2002,  PG-13)
166
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
167
GoldenEye (1995,  PG-13)
168
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
169
After the Sunset (2004,  PG-13)
170
The Matador (2005,  R)
171
The Tailor of Panama (2001,  R)
172
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
173
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
174
Along Came Polly (2004,  PG-13)
175
Elizabethtown (2005,  PG-13)
176
Mercury Rising (1998,  R)
177
The Juror (1996,  R)
178
A Prelude to a Kiss (1992,  PG-13)
179
The Edge (1997,  R)
180
Cats & Dogs (2001,  PG)
181
The Good Shepherd (2006,  R)
182
Live and Let Die (1973,  PG)
183
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
184
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
185
Moonraker (1979,  PG)
186
For Your Eyes Only (1981,  PG)
187
The Cannonball Run (1981,  PG)
188
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
189
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
190
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
191
Over the Hedge (2006,  PG)
192
Armageddon (1998,  PG-13)
193
The Fifth Element (1997,  PG-13)
194
Die Hard (1988,  R)
195
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
196
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
197
Lucky Number Slevin (2006,  R)
198
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
199
The Whole Nine Yards (2000,  R)
200
16 Blocks (2006,  PG-13)
201
Perfect Stranger (2007,  R)
202
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
203
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
204
The Last Boy Scout (1991,  R)
205
The Siege (1998,  R)
206
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
207
Blind Date (1987,  PG-13)
208
Angels & Demons (2009,  PG-13)
209
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
210
Cast Away (2000,  PG-13)
211
You've Got Mail (1998,  PG)
212
Turner and Hooch (1989,  PG)
213
Philadelphia (1993,  PG-13)
214
That Thing You Do! (1996,  PG)
215
Splash (1984,  PG)
216
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
217
The Man with One Red Shoe (1985,  PG)
218
Elvis Has Left the Building (2004,  PG-13)
219
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
220
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
221
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
222
The Holiday (2006,  PG-13)
223
In Her Shoes (2005,  PG-13)
224
The Sweetest Thing (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments