My Favorite Movies


  fb636587773's Rating My Rating
1
Black Hawk Down (2001,  R)
2
Casino Royale (2006,  PG-13)
3
Closer (2004,  R)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Full Metal Jacket (1987,  R)
6
High Fidelity (2000,  R)
7
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
8
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
9
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
10
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
11
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
12
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
13
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
14
Platoon (1986,  R)
15
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
17
The Fifth Element (1997,  PG-13)
18
The Green Mile (1999,  R)
19
The Guns of Navarone (1961,  PG)
20
The Four Feathers (2002,  PG-13)
21
North West Frontier (1960,  Unrated)
22
Guns at Batasi (1964,  Unrated)
23
Tunes of Glory (1960,  Unrated)
24
Battle of Britain (1969,  G)
25
The Sea Wolves (1981,  PG)
26
The Charge of the Light Brigade (1968,  PG-13)
27
The Holiday (2006,  PG-13)
28
Educating Rita (1983,  PG)
29
Keeping Mum (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments