Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb636840315's Rating My Rating
1
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
2
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
3
The Color of Paradise (2000,  PG)
4
Badkonake sefid (The White Balloon) (1995,  Unrated)
5
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
6
To Be and to Have (Etre et Avoir) (2003,  Unrated)
7
The Notebook (2004,  PG-13)
8
Babel (2006,  R)
9
Volver (2006,  R)
10
The King (2006,  R)
11
21 Grams (2003,  R)
12
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
13
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
14
Amores Perros (2001,  R)
15
Yadon Ilaheyya (Divine Intervention) (Chronicle of Love and Pain) (2003,  Unrated)
16
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
17
The Godfather (1972,  R)
18
The Godfather, Part II (1974,  R)
19
The Godfather, Part III (1990,  R)
20
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
21
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
22
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
23
Ladder 49 (2004,  PG-13)
24
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
25
Duel (1972,  PG)
26
Satin Rouge (2002,  Unrated)
27
Lost In Translation (2003,  R)
28
Braveheart (1995,  R)
29
Schindler's List (1993,  R)
30
The Pianist (2002,  R)
31
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
32
Platoon (1986,  R)
33
No Man's Land (2001,  R)
34
Heaven (2002,  R)
35
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
36
Falling in Love (1984,  PG-13)
37
Ghost (1990,  R)
38
Chocolat (2000,  PG-13)
39
Bad Spelling (Les Fautes d'Orthographe) (2004,  Unrated)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
The Shawshank Redemption (1994,  R)
42
Griffin & Phoenix (2006,  PG-13)
43
Blindness (2008,  R)
44
Welcome (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments