My Favorite Movies
| fb637944330's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Trek (2009, PG-13)
BEST MOVIE EVER!!!! OMG I LOVE SPOCK!!!!!!!!!!! Okay, seriously, this is the first movie i've seen in years where i've gone into the theatre with certain expectations and left with all of them intact (and/or surpassed) The movie was excellent, the actors were well cast in their roles, and i loved the chemistry between spock and kirk. My only complaint? could Dr. McCoy have POSSIBLY killed the line "Dammit jim, i'm a doctor not a _______" any more thoroughly? He must have said it like 58674 times! |
|
| 2 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 3 |
Equilibrium (2002, R)
A pretty cool movie. |
|
| 4 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 5 |
Slipstream (2005, R) |
|
| 6 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 7 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 8 |
One Night With the King (2006, PG) |
|
| 9 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008, PG-13) |
|
| 10 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOk. So, admittedly, i went to this movie more because of the way my friends were raving about it than because i actually wanted to see it... |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 14 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 15 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 16 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 18 |
Willow (1988, PG) |
|
| 19 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 20 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 21 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 22 |
Chat gim (The Seven Swords) (2005, R) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 25 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 26 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 27 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 28 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 29 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 30 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 31 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 32 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 33 |
Hero (2004, PG-13) |
|
| 34 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004, PG-13) |
|
| 35 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 36 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 37 |
McLintock! (1963, Unrated) |
|
| 38 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 39 |
The Musketeer (2001, PG-13) |
|
| 40 |
Flushed Away (2006, PG) |
|
| 41 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
| 42 |
Mulan (1998, G) |
|
| 43 |
Fracture (2007, R) |
|
| 44 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 45 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 46 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 47 |
Thunderbirds (2004, PG) |
|
| 48 |
300 (2007, R) |
|
| 49 |
Shoot 'Em Up (2007, R) |
|
| 50 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 51 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 52 |
Get Smart (2008, PG-13) |
|
| 53 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 54 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 55 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
| 56 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 57 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 58 |
Happy Go Lovely (1951, Unrated) |
|
| 59 |
Son of Godzilla (1967, PG) |
|
| 60 |
Godzilla (1998, PG-13) |
|
| 61 |
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla) (1994, Unrated) |
|
| 62 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004, PG-13) |
|
| 63 |
The Time Machine (2002, PG-13) |
|
| 64 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 65 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 66 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 67 |
Pitch Black (2000, R) |



































































