Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb638136004's Rating My Rating
1
Dancer in the Dark (2000,  R)
Click to Rate
2
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
Click to Rate
4
Stardust (2007,  PG-13)
Click to Rate
5
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
6
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
7
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
8
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
9
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
11
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
12
Ratatouille (2007,  G)
Click to Rate
13
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
14
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
15
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
17
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
19
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
20
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
21
Monster (2003,  R)
Click to Rate
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
23
From Hell (2001,  R)
Click to Rate
24
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
25
The NeverEnding Story (1984,  PG)
Click to Rate
26
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
27
There Will Be Blood (2007,  R)
Click to Rate
28
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Click to Rate
29
Alice in Wonderland (1951,  G)
Click to Rate
30
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
31
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
Click to Rate
32
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Click to Rate
33
Night Warriors: Darkstalker's Revenge (1997,  Unrated)
Click to Rate
34
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
35
Splash (1984,  PG)
Click to Rate
36
Jackass: Number Two (2006,  R)
Click to Rate
37
The Sword in the Stone (1963,  G)
Click to Rate
38
Fantasia 2000 (2000,  G)
Click to Rate
39
The Witches of Eastwick (1987,  R)
Click to Rate
40
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
41
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
42
Gremlins (1984,  PG)
Click to Rate
43
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
44
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Click to Rate
45
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
46
Capote (2005,  R)
Click to Rate
47
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
48
Beowulf (2006,  Unrated)
Click to Rate
49
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
50
Street Fighter Alpha - The Movie (2000,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments