My Favorite Movies
| fb638896179's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
| 2 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Draughtsman's Contract (1982, R) |
|
| 4 |
Fatal Attraction (1987, R) |
|
| 5 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 6 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 7 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 8 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 9 |
Halloween (1978, R) |
|
| 10 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 11 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 12 |
The Fabulous Baker Boys (1989, R) |
|
| 13 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 14 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 15 |
Gosford Park (2001, R) |
|
| 16 |
The Human Stain (2003, R) |
|
| 17 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 18 |
Gia (1997, R) |
|
| 19 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 20 |
Sliver (1993, R) |
|
| 21 |
Bitter Moon (1992, R) |
|
| 22 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 23 |
Diabolique (1996, R) |
|
| 24 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 25 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 26 |
Wolf (1994, R) |
|
| 27 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 28 |
The Shining (1980, R) |
|
| 29 |
Jagged Edge (1985, R) |
|
| 30 |
Up at the Villa (2000, PG-13) |
|
| 31 |
Things We Lost in the Fire (2007, R) |
|
| 32 |
Sous le sable (Under the Sand) (2001, R) |
|
| 33 |
Petites coupures (Small Cuts) (2003, Unrated) |
|
| 34 |
Swimming Pool (2003, R) |


































