Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb639812012's Rating My Rating
1
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
2
Eulogy (2004,  R)
3
Soapdish (1991,  PG-13)
4
Trading Places (1983,  R)
5
A Fish Called Wanda (1988,  R)
6
Love and Death (1975,  PG)
7
The Work of Director Michel Gondry (2003,  Unrated)
8
The Ref (1994,  R)
9
Yellow Submarine (1968,  G)
10
Four Brothers (2005,  R)
11
Fight Club (1999,  R)
12
The First Wives Club (1996,  PG)
13
The Breakfast Club (1985,  R)
14
The World of Stainboy (2000,  Unrated)
15
Hansel and Gretel (1982,  Unrated)
16
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
17
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
18
Ed Wood (1994,  R)
19
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
20
Batman Returns (1992,  PG-13)
21
MirrorMask (2005,  PG)
22
P.S. (2004,  R)
23
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
24
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
25
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
26
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003,  PG)
27
The Mask (1994,  PG-13)
28
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
29
Space Jam (1996,  PG)
30
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
31
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
32
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
33
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
34
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
35
Wayne's World (1992,  PG-13)
36
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
37
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
38
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
39
Igby Goes Down (2002,  R)
40
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
41
Billy Elliot (2000,  R)
42
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
43
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
44
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
45
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
46
Empire of the Sun (1987,  PG)
47
Head Over Heels (2001,  PG-13)
48
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
49
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
50
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
51
Dear Frankie (2005,  PG-13)
52
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
53
Blazing Saddles (1974,  R)
54
Spaceballs (1987,  PG)
55
Hot Shots! (1991,  PG-13)
56
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
57
History of the World -- Part I (1981,  R)
58
The Producers (1968,  PG)
59
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
60
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
61
Big Fish (2003,  PG-13)
62
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
63
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
64
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
65
Knockin' on Heaven's Door (2000,  R)
66
Lucky 7 (2003,  PG-13)
67
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
68
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
69
The Incredibles (2004,  PG)
70
Monsters, Inc. (2001,  G)
71
Cars (2006,  G)
72
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
73
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
74
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
75
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
76
Sin City (2005,  R)
77
The Green Mile (1999,  R)
78
Dead Man Walking (1995,  R)
79
The Matrix (1999,  R)
80
The Animatrix (2003,  Unrated)
81
American Beauty (1999,  R)
82
Sleeping Beauty (1959,  G)
83
High Fidelity (2000,  R)
84
About a Boy (2002,  PG-13)
85
Love Actually (2003,  R)
86
The Big Hit (1998,  R)
87
Beautiful (2000,  PG-13)
88
Modern Times (1936,  Unrated)
89
The Great Dictator (1940,  G)
90
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
91
The Illusionist (2006,  PG-13)
92
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
93
The Others (2001,  PG-13)
94
Epic Movie (2007,  PG-13)
95
Scary Movie (2000,  R)
96
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
97
Lost In Translation (2003,  R)
98
Not Another Teen Movie (2001,  R)
99
Be Cool (2005,  PG-13)
100
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
101
Zoolander (2001,  PG-13)
102
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut) (,  Unrated)
103
True Lies (1994,  R)
104
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
105
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
106
Blade Runner (1982,  R)
107
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
108
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
109
The Whole Nine Yards (2000,  R)
110
When Billie Beat Bobby (2001,  PG)
111
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
112
Ghost World (2001,  R)
113
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
114
Domino (2005,  R)
115
The Glass House (2001,  PG-13)
116
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
117
My First Mister (2002,  R)
118
Saved! (2004,  PG-13)
119
Vanity Fair (2004,  PG-13)
120
Back to the Future Part III (1990,  PG)
121
Back to the Future (1985,  PG)
122
Back to the Future Part II (1989,  PG)
123
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
124
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
125
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
126
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
127
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
128
Transformers (2007,  PG-13)
129
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
130
Constantine (2005,  R)
131
Holes (2003,  PG)
132
I.Q. (1994,  PG)
133
Silence Becomes You (2005,  R)
134
Tideland (2006,  R)
135
Dead End (2003,  R)
136
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)
137
Vincent (1982,  G)
138
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
139
Sleepy Hollow (1999,  R)
140
Pleasantville (1998,  PG-13)
141
My Life Without Me (2003,  R)
142
Conversations With Other Women (2006,  R)
143
The Producers (2005,  PG-13)
144
Stay Tuned (1992,  PG)
145
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
146
Powder (1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments