Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb640542659's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Alien (1979,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
American Beauty (1999,  R)
5
Apocalypse Now (1979,  R)
6
Blade Runner (1982,  R)
7
Crash (2004,  R)
8
Dead Poets Society (1989,  PG)
9
Die Hard (1988,  R)
10
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
11
Fargo (1996,  R)
12
Full Metal Jacket (1987,  R)
13
GoodFellas (1990,  R)
14
Jaws (1975,  PG)
15
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
17
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
18
Lost In Translation (2003,  R)
19
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
20
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
21
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
24
Reservoir Dogs (1992,  R)
25
Scarface (1983,  R)
26
Seven (Se7en) (1995,  R)
27
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
28
Stand by Me (1986,  R)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
31
Taxi Driver (1976,  R)
32
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
33
The Breakfast Club (1985,  R)
34
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
35
The Exorcist (1973,  R)
36
The Fifth Element (1997,  PG-13)
37
The Godfather (1972,  R)
38
The Godfather, Part II (1974,  R)
39
The Godfather, Part III (1990,  R)
40
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
The Matrix (1999,  R)
44
The Passion of the Christ (2004,  R)
45
The Shining (1980,  R)
46
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
47
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
48
There's Something About Mary (1998,  R)
49
Trainspotting (1996,  R)
50
True Romance (1993,  R)
51
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
52
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
53
The Omen (1976,  R)
54
Rosemary's Baby (1968,  R)
55
Repulsion (1965,  Unrated)
56
Chinatown (1974,  R)
57
Bitter Moon (1992,  R)
58
Frantic (1988,  R)
59
The Ninth Gate (1999,  R)
60
Gladiator (2000,  R)
61
Helsinki Napoli All Night Long (Helsinki-Naples All Night Long) (1987,  Unrated)
62
Night on Earth (1991,  R)
63
Zombie ja Kummitusjuna (Zombie and the Ghost Train) (1991,  Unrated)
64
Amazon (1990,  R)
65
Calamari Union (1985,  Unrated)
66
Varjoja Paratiisissa (Shadows in Paradise) (1986,  Unrated)
67
Hamlet goes Business (1987,  Unrated)
68
Ariel (1988,  Unrated)
69
Leningrad Cowboys Go America (1989,  Unrated)
70
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) (1990,  Unrated)
71
I Hired a Contract Killer (1990,  Unrated)
72
Pidä huivista kiinni, Tatjana (Take Care of Your Scarf, Tatiana)(Tatjana) (1994,  Unrated)
73
Leningrad Cowboys Meet Moses (Leningrad Cowboys treffen Moses, Die) (1994,  Unrated)
74
Kauas pilvet karkaavat (Drifting Clouds) (Far Away the Clouds Escape) (1996,  Unrated)
75
Juha (1999,  Unrated)
76
Jäniksen vuosi (The Year of the Hare) (1977,  Unrated)
77
The Man Without a Past (2002,  PG)
78
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) (2007,  Unrated)
79
Rikos ja Rangaistus (Crime and Punishment) (1983,  Unrated)
80
Brokeback Mountain (2005,  R)
81
Blue Velvet (1986,  R)
82
Amores Perros (2001,  R)
83
Magnolia (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments