Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb641020018's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
Sin City (2005,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
Braveheart (1995,  R)
8
Titanic (1997,  PG-13)
9
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
10
Keulraesik (The Classic) (2003,  Unrated)
11
Swallowtail & Butterfly (1996,  Unrated)
12
Schindler's List (1993,  R)
13
Pikunikku (Picnic) (1996,  PG)
14
Malena (2000,  R)
15
Love Letter (1995,  PG)
16
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
17
North Country (2005,  R)
18
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
19
Léon (The Professional) (1994,  R)
20
La Fidélité (Fidelity) (2000,  Unrated)
21
Fargo (1996,  R)
22
Fanfan La Tulipe (2003,  Unrated)
23
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
24
Belle de Jour (1968,  R)
25
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
26
Thelma & Louise (1991,  R)
27
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
28
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1995,  Unrated)
29
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) (1994,  Unrated)
30
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
31
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
32
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
33
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
34
Breaking the Waves (1996,  R)
35
Chungking Express (1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments