My Favorite Movies


  fb641938297's Rating My Rating
1
Transformers (2007,  PG-13)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Grease (1978,  PG)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Donnie Darko (2001,  R)
7
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
8
Mean Girls (2004,  PG-13)
9
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
10
Saw II (2005,  R)
11
War of the Worlds (2005,  PG-13)
12
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
13
The Departed (2006,  R)
14
The Godfather (1972,  R)
15
The Matrix (1999,  R)
16
Not Quite Hollywood: The Wild, Untold Story of Ozploitation! (2008,  R)
17
Sin City (2005,  R)
18
Starz Inside: Fantastic Flesh: The Art of Make-Up EFX (2008,  Unrated)
19
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
20
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
21
Jackie Brown (1997,  R)
22
Four Rooms (1996,  R)
23
My Best Friend's Birthday (1987,  Unrated)
24
The Muppets' Wizard of Oz (2005,  Unrated)
25
Full Tilt Boogie (1997,  R)
26
Inglourious Basterds (2009,  R)
27
Z Channel - A Magnificent Obsession (2004,  R)
28
All the Love You Cannes! (2002,  Unrated)
29
Sleep with Me (1994,  R)
30
Double Dare (2003,  Unrated)
31
Destiny Turns on the Radio (1995,  R)
32
Forever Hollywood (2000,  Unrated)
33
Somebody to Love (1996,  R)
34
Planet of the Pitts (2004,  Unrated)
35
Reservoir Dogs (1992,  R)
36
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
37
Guest of Cindy Sherman (2008,  Unrated)
38
SqueezeBox! (2008,  Unrated)
39
It Came from Kuchar (2009,  Unrated)
40
Cry Baby (1990,  PG-13)
41
Seed Of Chucky (2004,  R)
42
Hairspray (1988,  PG)
43
Serial Mom (1994,  R)
44
This Film is Not Yet Rated (2006,  NC-17)
45
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
46
Pecker (1998,  R)
47
Cecil B. Demented (2000,  R)
48
A Dirty Shame (2004,  NC-17)
49
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
50
The Cockettes (2002,  R)
51
Something Wild (1986,  R)
52
Female Trouble (1974,  R)
53
Polyester (1981,  R)
54
Inside Deep Throat (2005,  NC-17)
55
Desperate Living (Edited Version) (1977,  NC-17)
56
'Breaker' Morant (1980,  PG)
57
Blood Feast 2 - All You Can Eat (2003,  R)
58
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream (2005,  Unrated)
59
Indie Sex: Censored (2007,  Unrated)
60
Miracle Down Under (Bushfire Moon) (The Christmas Visitor) (1987,  Unrated)
61
Groupies (1997,  Unrated)
62
The Junior Defenders (2007,  Unrated)
63
Homer and Eddie (1989,  R)
64
Plagues and Pleasures on the Salton Sea (2004,  Unrated)
65
Pie in the Sky - The Brigid Berlin Story (2001,  Unrated)
66
Troubled Waters (2007,  Unrated)
67
Mondo Trasho (1969,  Unrated)
68
Divine Trash (1998,  Unrated)
69
Jack Smith and the Destruction Of Atlantis (2006,  Unrated)
70
Fabulous! The Story of Queer Cinema (2006,  Unrated)
71
Multiple Maniacs (1970,  NC-17)
72
All the Rivers Run 2 (1990,  Unrated)
73
Attack Force Z (The Z Men) (1982,  Unrated)
74
This Filthy World (2006,  Unrated)
75
Spine Tingler: The William Castle Story (2007,  Unrated)
76
Anthem (1997,  Unrated)
77
Beautiful Darling (2009,  Unrated)
78
The Karaoke King (2007,  Unrated)
79
The Pink Floyd and Syd Barrett Story (2003,  Unrated)
80
Wigstock - The Movie (1995,  R)
81
Cabin in the Sky (1943,  Unrated)
82
Without You I'm Nothing (1990,  R)
83
Paper Moon (1973,  PG)
84
The Haunted Mansion (2003,  PG)
85
A Technicolor Dream (2008,  Unrated)
86
The Wild World of Ted V. Mikels (2008,  Unrated)
87
Stanley Kubrick: A Life in Pictures (2001,  Unrated)
88
Stanley Kubrick's Boxes (2008,  Unrated)
89
The Shining (1980,  R)
90
The Seafarers (1953,  Unrated)
91
Flying Padre (1951,  Unrated)
92
Opération lune,(Dark Side of the Moon) (2002,  PG)
93
Fear and Desire (1953,  Unrated)
94
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
95
Day of the Fight (1951,  Unrated)
96
The Killing (1956,  Unrated)
97
Paths of Glory (1957,  Unrated)
98
Barry Lyndon (1975,  PG)
99
Lolita (1962,  Unrated)
100
Spartacus (1960,  PG-13)
101
Eyes Wide Shut (1999,  R)
102
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
103
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
104
Full Metal Jacket (1987,  R)
105
A Clockwork Orange (1971,  R)
106
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments