My Favorite Movies
| fb642168406's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990, PG)
i love this absolutely although i am not a fan of he's more known samurai flicks. the concept of it all is intriguing and again, tells of a strong message of mankind's self-destruction and returning back to nature... defaulted, haha! beautifully interpreted in 6 parts, you can understand what akira was trying to manifest. |
|
| 2 |
C+ jing taam (The Detective) (2007, PG) |
|
| 3 |
Somewhere in Time (1980, PG)
an all time classic that can rewatched over and over again. amazing how artists flair so much better when they are not highly paid, lol! (this film was produced during the 80s recession and was initially not approved) reeves did a good performance on softer characters but the script flawed on the bit on realising the 'modern' coin in the pocket. logically speaking, i don;t think it should matter since he is conscious of the fact he travelled back in time. But I guess its a movie and it has to turn somehow. Still a good watch. |
|
| 4 |
Gui si (Silk) (2006, PG-13) |
|
| 5 |
Kikujiro (2000, PG-13) |
|
| 6 |
Brother (2001, R) |
|
| 7 |
Fireworks (Hana-bi) (1997, Unrated) |
|
| 8 |
The Postmodern Life of My Aunt (Yi ma de hou xian dai sheng huo) (2006, Unrated) |
|
| 9 |
Dune (1984, PG-13) |
|
| 10 |
300 (2007, R) |
|
| 11 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984, R) |
|
| 12 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 13 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 14 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 16 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 17 |
Devdas (2002, Unrated) |
|
| 18 |
Kuch Na Kaho (2003, G) |
|
| 19 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 20 |
Shutter (They Are Around Us) (2004, R) |
|
| 21 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 22 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 23 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 24 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 25 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001, PG) |
|
| 26 |
2046 (2005, R) |
|
| 27 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 28 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 29 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 30 |
The Pirates of Penzance (1983, Unrated) |
|
| 31 |
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001, PG) |
|
| 32 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 33 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 34 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 36 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 37 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 38 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 39 |
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003, PG) |
|
| 40 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 41 |
The Adventures of Baron Munchausen (1988, PG) |








































