My Favorite Movies


  fb642992555's Rating My Rating
1
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
No 1 on my Top Adam Sandler films! :D Love the storyline. Love these two together.
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Lovely, a bit predictable.
3
About a Boy (2002,  PG-13)
4
American Wedding (2003,  R)
5
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
6
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
7
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
Seth Green, the only actor I had fantacies as a teenager. The story was good and funny too.
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
Bring It On (2000,  PG-13)
12
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Funny story, well told. Carrey at his best.
14
Click (2006,  PG-13)
15
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
16
Dreamgirls (2006,  PG-13)
17
Eragon (2006,  PG)
18
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
19
Fantastic Four (2005,  PG-13)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Ghost Rider (2007,  PG-13)
22
Honey (2003,  PG-13)
23
Just Friends (2005,  PG-13)
24
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
25
Knocked Up (2007,  R)
26
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
Another spectacle movie. Well-made, good story.
27
Little Nicky (2000,  PG-13)
28
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
One of the two movies I'll watch again as christmas comes closer.<3
29
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Ok story.
30
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Go Ben! Great sroty, it clued me on the screen.
31
Meet the Parents (2000,  PG-13)
32
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
33
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
34
National Treasure (2004,  PG)
35
Night at the Museum (2006,  PG)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Great.
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
38
Road Trip (2000,  R)
39
Rocky (1976,  PG)
Rocky
For some reason I like these too. Good story.
40
Rocky Balboa (2006,  PG)
41
Rocky II (1979,  PG)
42
Rocky III (1982,  PG)
43
Rocky IV (1985,  PG)
44
Rush Hour (1998,  PG-13)
45
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
46
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Loved the trailer. Haven't seen it yet from begining to end.
47
Saving Private Ryan (1998,  R)
48
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Great story, well-made. I love movies with talented mucicians. The concert what amazing.
49
She's the Man (2006,  PG-13)
50
Sin City (2005,  R)
Sin City
My bf is a Marvel-fan so yes I've seen most of those movies. This was very good. One of my favorites. Can't wait the sequal.
51
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Spectacular! Yes, I am a Spiderman-fan too. I love superheroes.
52
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
53
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
54
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
55
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
56
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Fine, I admite: I'm star wars fan! Satisfied?
57
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
58
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
59
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
60
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
61
The Fifth Element (1997,  PG-13)
62
The Italian Job (2003,  PG-13)
63
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
Great story. Are you suprised I'm a Adam Sandler-fan too? Love him funny and serious.
64
The Mask (1994,  PG-13)
65
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Absolutely loved it. One of the greatest lovestories I've seen.
66
The Pacifier (2005,  PG)
67
The Terminator (1984,  R)
68
The Truman Show (1998,  PG)
69
The Waterboy (1998,  PG-13)
70
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
71
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
Love it. Two of my favorite actors on lead. Loveabe story.
72
Underworld (2003,  R)
73
Underworld: Evolution (2006,  R)
74
Uptown Girls (2003,  PG-13)
75
Van Helsing (2004,  PG-13)
76
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
77
Without A Paddle (2004,  PG-13)
78
X-Men (2000,  PG-13)
79
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
80
X2 (2003,  PG-13)
81
You've Got Mail (1998,  PG)
82
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
83
City of Angels (1998,  PG-13)
84
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
85
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
Ok story, a bit funny. Charmant Will Smith.
86
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
87
The Break-Up (2006,  PG-13)
88
The Butterfly Effect (2004,  R)
89
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Made me totally scared of the clobal warming. But i'm still not a tree-hippie... Great story!
90
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
This is the movie where I finally understood the charm of Jude Law. And the movie it self was so well-made and loveable, I'm gonna watch it once a year from now on!
91
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
Owen is one of my favorites. Story was ok and funny.
92
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
93
The One (2001,  PG-13)
94
Romeo Must Die (2000,  R)
95
Hero (2004,  PG-13)
96
Who Am I? (,  PG-13)
97
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
98
The Medallion (2003,  PG-13)
99
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
100
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
101
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
102
The Tuxedo (2002,  PG-13)
103
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
104
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
105
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
106
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
107
The Karate Kid (1984,  PG)
108
Timecop 2 (2003,  R)
109
Time and Tide (2000,  R)
110
Kung Fu Hustle (2005,  R)
111
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
112
The Replacement Killers (1998,  R)
113
Dong jing gong lüe (Tokyo Raiders) (2000,  PG-13)
114
Bandidas (2007,  PG-13)
115
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
116
Woman on Top (2000,  R)
117
Sahara (2005,  PG-13)
118
Penelope (2006,  PG)
119
Breaking and Entering (2007,  R)
120
Alfie (2004,  R)
121
Anna and the King (2000,  PG-13)
122
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
123
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
124
Evolution (2001,  PG-13)
125
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
126
Stark Raving Mad (2002,  R)
127
Rat Race (2001,  PG-13)
128
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
129
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
130
Spanglish (2004,  PG-13)
131
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
132
Big Daddy (1999,  PG-13)
133
Reign Over Me (2007,  R)
134
Jack (2003,  PG-13)
135
Fierce People (2005,  R)
136
House of D (2004,  PG-13)
137
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
138
Stardust (2007,  PG-13)
139
The Golden Compass (2007,  PG-13)
140
I Am Legend (2007,  PG-13)
141
Made in America (1993,  PG-13)
142
I, Robot (2004,  PG-13)
143
Men in Black II (2002,  PG-13)
144
Wild Wild West (1999,  PG-13)
145
Independence Day (1996,  PG-13)
146
Men in Black (1997,  PG-13)
147
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
148
Jumper (2008,  PG-13)
149
Twilight (2008,  PG-13)
150
Alpha Dog (2007,  R)
151
August Rush (2007,  PG)
August Rush
This is my favorite movie. It still makes me cry, everytime; that's how beautiful it is. Very well done, I've nothing bad to say about this. I just watched it the fifth time. I was just planning to watch some of the best parts to cheer me up and I just had to see it all the way. That should tell you something. ;D
152
Imagine Me & You (2006,  R)
153
Speak (,  PG-13)
154
Charlie Bartlett (2007,  R)
155
Sky High (2005,  PG)
156
Fanboys (2008,  PG-13)
157
The Invisible (2007,  PG-13)
158
Graduation (2006,  Unrated)
159
American Gun (2005,  R)
160
The Tic Code (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments