My Favorite Movies


  fb643230119's Rating My Rating
1
Kamome shokudo (Kamome Diner) (2006,  Unrated)
2
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
3
Dancer in the Dark (2000,  R)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
5
Chan mat (Claustraphobia) (Claustrophobia) (2008,  Unrated)
6
Miao Miao (2008,  Unrated)
7
Good Bye, Lenin (2004,  R)
8
The Postmodern Life of My Aunt (Yi ma de hou xian dai sheng huo) (2006,  Unrated)
9
Cashback (2007,  R)
10
Little Miss Sunshine (2006,  R)
11
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
12
Jules and Jim (1962,  Unrated)
13
Cache (Hidden) (2005,  R)
14
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
15
The Goddess of 1967 (2000,  Unrated)
16
Requiem for a Dream (2000,  R)
17
Kikujiro (2000,  PG-13)
18
Perhaps Love (Yu gwo. Ngoi) (,  Unrated)
19
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
20
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
21
Persepolis (2007,  PG-13)
22
Train de Vie (Train of Life) (1999,  R)
23
Delicatessen (1991,  R)
24
Babel (2006,  R)
25
Mulholland Drive (2001,  R)
26
Saw (2004,  R)
27
Shi gan (Time) (2007,  Unrated)
28
I Am Sam (2002,  PG-13)
29
Shower (2000,  PG-13)
30
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
31
The Last Samurai (2003,  R)
32
The Soong Sisters (1997,  Unrated)
33
Workingman's Death (2006,  Unrated)
34
Welcome to Dongmakgol (2005,  Unrated)
35
Volver (2006,  R)
36
The Virgin Suicides (2000,  R)
37
Capote (2005,  R)
38
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
39
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
40
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) (2004,  Unrated)
41
Crash (2004,  R)
42
Summer '04 (Sommer '04) (2007,  Unrated)
43
Gung ju fuk sau gei (Beyond our Ken) (2004,  Unrated)
44
Tsotsi (2006,  R)
45
Nurse Betty (2000,  R)
46
Offside (2006,  PG)
47
The Notebook (2004,  PG-13)
48
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
49
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
50
Lo kong ching chuen (Mr. Cinema) (2007,  Unrated)
51
The Painted Veil (2006,  PG-13)
52
The Holiday (2006,  PG-13)
53
The Magdalene Sisters (2003,  R)
54
Soom (Breath) (2007,  Unrated)
55
L'Annulaire (The Ring Finger) (2005,  Unrated)
56
Lian zhi feng jing (The Floating Landscape) (2003,  Unrated)
57
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
58
Finding Nemo (2003,  G)
59
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
60
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
61
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
62
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
63
Yin ji kau (Rouge) (1987,  Unrated)
64
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1995,  Unrated)
65
The Dreamers (2004,  NC-17)
66
Paris Je T'aime (2007,  R)
67
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
68
C+ jing taam (The Detective) (2007,  PG)
69
Hero (2004,  PG-13)
70
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
71
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)
72
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
73
Changhen ge (Everlasting Regret) (2005,  Unrated)
74
Chung mo yim (Wu yen) (2001,  Unrated)
75
Luen seung lei dik chong (Good Times, Bed Times) (2000,  Unrated)
76
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) (1994,  Unrated)
77
Sun yat fai lok (Happy Birthday) (2007,  Unrated)
78
Gun chung (Eye in the Sky) (Surveillance) (2007,  Unrated)
79
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
80
The Libertine (2006,  R)
81
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi) (1996,  Unrated)
82
Camera Buff (1980,  Unrated)
83
Irina Palm (2008,  R)
84
Water Drops On Burning Rocks (2000,  Unrated)
85
Control (2007,  R)
86
Buffalo 66 (1998,  R)
87
Once (2007,  R)
88
28 Days Later (2003,  R)
89
Leaving Las Vegas (1995,  R)
90
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
91
Fu sheng (Bliss) (2006,  Unrated)
92
Great Expectations (1998,  R)
93
The Prestige (2006,  PG-13)
94
Tokyo biyori (1997,  Unrated)
95
The Darjeeling Limited (2007,  R)
96
Amores Perros (2001,  R)
97
L' Appartement (The Apartment) (1996,  R)
98
Chungking Express (1996,  PG-13)
99
Chinese Odyssey 2002 (2002,  Unrated)
100
Ritual in Transfigured Time (1946,  Unrated)
101
Trouble Every Day (Gargoyle) (2001,  Unrated)
102
Sad Vacation (2007,  Unrated)
103
The Constant Gardener (2005,  R)
104
Wai sing (Besieged City) (2008,  Unrated)
105
Atomised (Elementarteilchen) (Elementary Particles) (2006,  Unrated)
106
Tueur à gages, (Killer) (1999,  PG)
107
White Oleander (2002,  PG-13)
108
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
109
Parking (2008,  Unrated)
110
Detroit Metal City (2008,  Unrated)
111
Love Letter (1995,  PG)
112
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004,  Unrated)
113
Bad Santa (2003,  R)
114
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
115
The Reader (2008,  R)
116
Changeling (2008,  R)
117
Quadrophenia (1979,  R)
118
Meshes of the Afternoon (1943,  Unrated)
119
Hao qi hai si mao (Curiosity Kills the Cat) (2006,  Unrated)
120
Barber Yoshino (Yoshino's Barber Shop) (2004,  Unrated)
121
Orz Boyz (Jiong nan hai) (2008,  Unrated)
122
Rachel Getting Married (2008,  R)
123
Hito no sekkusu o warauna (Don't Laugh at My Romance) (2007,  Unrated)
124
Hyakuman-en to nigamushi onna (One Million Yen and the Nigamushi Woman) (2008,  Unrated)
125
Mushishi (Bugmaster) (2007,  Unrated)
126
Last Stop 174 (Última Parada 174) (2008,  Unrated)
127
Dolls (2002,  Unrated)
128
Achilles to kame (Achilles and the Tortoise) (2008,  Unrated)
129
Les Fiancés du pont Mac Donald ou (Méfiez-vous des lunettes noires) (1961,  Unrated)
130
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
131
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
132
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
133
Aruitemo Aruitemo (Still Walking) (2008,  Unrated)
134
All Around Us (Gururi no koto) (2008,  Unrated)
135
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
136
Pikunikku (Picnic) (1996,  PG)
137
Hadaka no shima (Naked Island) (1960,  Unrated)
138
Manin densha (A Full-Up Train)(The Crowded Streetcar)(The Crowded Train) (1957,  Unrated)
139
Akai satsui (Intentions of Murder) (1964,  Unrated)
140
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
141
Wendy and Lucy (2008,  R)
142
Funny Games (2008,  R)
143
Otoshiana (Pitfall) (1962,  Unrated)
144
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
145
Sunshine Cleaning (2009,  R)
146
Guling jie shaonian sha ren shijian (A Brighter Summer Day) (1991,  Unrated)
147
Maldeamores (Lovesickness) (Maladies of Love) (2008,  R)
148
Where Spring Comes Late (Kazoku) (1970,  Unrated)
149
Away We Go (2009,  R)
150
Cow (Dou niu) (2009,  Unrated)
151
Silver Medalist (Fengkuang de saiche) (Crazy Racer) (2009,  Unrated)
152
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) (2006,  Unrated)
153
Juno (2007,  PG-13)
154
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments