Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb644038838's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
5
Reservoir Dogs (1992,  R)
6
Slumdog Millionaire (2008,  R)
7
RocknRolla (2008,  R)
8
Revolver (2005,  R)
9
Snatch (2001,  R)
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
13
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
14
Jackie Brown (1997,  R)
15
Four Rooms (1996,  R)
16
No Country for Old Men (2007,  R)
17
Goya's Ghosts (2007,  R)
18
Before Night Falls (2000,  R)
19
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
20
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
21
Mulholland Drive (2001,  R)
22
Dune (1984,  PG-13)
23
Blue Velvet (1986,  R)
24
The Elephant Man (1980,  PG)
25
Lost Highway (1997,  R)
26
Inland Empire (2006,  R)
27
A Clockwork Orange (1971,  R)
28
Full Metal Jacket (1987,  R)
29
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
30
Eyes Wide Shut (1999,  R)
31
Spartacus (1960,  PG-13)
32
Barry Lyndon (1975,  PG)
33
Lolita (1962,  Unrated)
34
Colour Me Kubrick (2007,  Unrated)
35
Opération lune,(Dark Side of the Moon) (2002,  PG)
36
The Seafarers (1953,  Unrated)
37
Fear and Desire (1953,  Unrated)
38
The Shining (1980,  R)
39
The Godfather (1972,  R)
40
The Godfather, Part II (1974,  R)
41
The Godfather, Part III (1990,  R)
42
Heat (1995,  R)
43
Farinelli (1995,  R)
44
Immortal Beloved (1994,  R)
45
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
46
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
47
Death Note (Desu nôto) (2007,  Unrated)
48
The Italian Job (2003,  PG-13)
49
The Illusionist (2006,  PG-13)
50
Kingdom of Heaven (2005,  R)
51
American History X (1998,  R)
52
25th Hour (2002,  R)
53
Frida (2002,  R)
54
Everyone Says I Love You (1996,  R)
55
Apocalypse Now (1979,  R)
56
The Blues Brothers (1980,  R)
57
Blues Brothers 2000 (1997,  PG-13)
58
Blues Harp (1998,  Unrated)
59
Izo (2004,  Unrated)
60
Hair (1979,  PG)
61
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
62
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
63
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
64
Hannibal (2001,  R)
65
Hannibal Rising (2007,  R)
66
The Silence of the Lambs (1991,  R)
67
Red Dragon (2002,  R)
68
The Matrix (1999,  R)
69
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
70
Braveheart (1995,  R)
71
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
72
Finding Nemo (2003,  G)
73
300 (2007,  R)
74
Grease (1978,  PG)
75
Shrek (2001,  PG)
76
Instinct (1999,  R)
77
Lucky Number Slevin (2006,  R)
78
Oldboy (2005,  R)
79
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
80
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
81
Schindler's List (1993,  R)
82
Scarecrow (1973,  R)
83
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
84
The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005,  Unrated)
85
The Libertines (2004,  Unrated)
86
Cirque du Soleil: Alegria (1999,  PG)
87
Righteous Kill (2008,  R)
88
GoodFellas (1990,  R)
89
Casino (1995,  R)
90
Taxi Driver (1976,  R)
91
The Untouchables (1987,  R)
92
Once Upon a Time in America (1984,  R)
93
The Score (2001,  R)
94
Rain Man (1988,  R)
95
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
96
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
97
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
98
Papillon (1973,  R)
99
The Shawshank Redemption (1994,  R)
100
Casablanca (1943,  PG)
101
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
102
Memento (2000,  R)
103
Seven (Se7en) (1995,  R)
104
Léon (The Professional) (1994,  R)
105
Scarface (1983,  R)
106
Donnie Brasco (1997,  R)
107
Carlito's Way (1993,  R)
108
Dog Day Afternoon (1975,  R)
109
Serpico (1973,  R)
110
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
111
Anger Management (2003,  PG-13)
112
The Departed (2006,  R)
113
The Bucket List (2007,  PG-13)
114
A Few Good Men (1992,  R)
115
About Schmidt (2002,  R)
116
Chinatown (1974,  R)
117
Easy Rider (1969,  R)
118
Hoffa (1992,  R)
119
The Weather Man (2005,  R)
120
Requiem for a Dream (2000,  R)
121
V for Vendetta (2006,  R)
122
Saw V (2008,  R)
123
Appaloosa (2008,  R)
124
Eskiya (The Bandit) (1996,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments