My Favorite Movies


  fb645933872's Rating My Rating
1
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
2
Pecker (1998,  R)
3
All the Real Girls (2003,  R)
4
The Lost Skeleton of Cadavra (2004,  PG)
5
Little Miss Sunshine (2006,  R)
6
A Jersey Tale (2004,  R)
7
Plata quemada (Burnt Money) (2001,  R)
8
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
9
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
10
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
11
Superbad (2007,  R)
12
Black Snake Moan (2007,  R)
13
The Boondock Saints (1999,  R)
14
Harold and Maude (1971,  PG)
15
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
16
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
17
Without Conscience (2004,  Unrated)
18
Bian Lian (The King of Masks) (1999,  Unrated)
19
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
20
The Goonies (1985,  PG)
21
Km. 0 (Kilometer Zero) (2001,  R)
22
Snatch (2001,  R)
23
Amores Perros (2001,  R)
24
Regular Guys (1996,  Unrated)
25
Spring Forward (2000,  R)
26
Enemy Mine (1985,  PG-13)
27
Blade Runner (1982,  R)
28
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
29
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) (2005,  PG-13)
30
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
31
Almost Famous (2000,  R)
32
James and the Giant Peach (1996,  PG)
33
Mystery Train (1989,  R)
34
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
35
Madame Satã (2002,  Unrated)
36
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) (2005,  R)
37
Dummy (2003,  R)
38
The Princess Bride (1987,  PG)
39
The Saddest Music in the World (2004,  R)
40
Saving Face (2005,  R)
41
Time Bandits (1981,  PG)
42
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
43
Army of Darkness (1993,  R)
44
Basic (2003,  R)
45
Billy Elliot (2000,  R)
46
Brazil (1985,  R)
47
Cars (2006,  G)
48
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
49
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
50
Kukushka (The Cuckoo) (2003,  PG-13)
51
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
52
Dead Man (1995,  R)
53
Nowhere (1997,  R)
54
Morvern Callar (2002,  R)
55
El Mariachi (1993,  R)
56
Lola and Bilidikid (Lola and Billy the Kid) (Lola + Bilidikid) (1999,  Unrated)
57
Elephant (2003,  R)
58
Fargo (1996,  R)
59
Faust (1994,  Unrated)
60
P.S. Your Cat is Dead! (2003,  R)
61
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
62
Garden State (2004,  R)
63
America Brown (2004,  Unrated)
64
A History of Violence (2005,  R)
65
Soldier's Girl (2003,  R)
66
Ice Men (2004,  Unrated)
67
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
68
Ratcatcher (2000,  Unrated)
69
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
70
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
71
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
72
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
73
Logan's Run (1976,  PG)
74
Meet the Feebles (1989,  R)
75
Poster Boy (2006,  R)
76
Secretary (2002,  R)
77
Microcosmos (,  G)
78
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
79
Noi (2003,  PG-13)
80
On the Downlow (2004,  Unrated)
81
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
82
War of the Buttons (1995,  PG)
83
Pizza (2005,  PG-13)
84
Léon (The Professional) (1994,  R)
85
Pumpkin (2002,  R)
86
Quinceañera (Echo Park, L.A.) (2005,  R)
87
The Raggedy Rawney (1990,  R)
88
Raising Victor Vargas (2003,  R)
89
Repo Man (1984,  R)
90
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
91
Secondhand Lions (2003,  PG)
92
Short Cuts (1993,  R)
93
Sweet Sixteen (2003,  R)
94
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
95
The Wicker Man (1973,  R)
96
Together (2003,  PG)
97
George Washington (2000,  Unrated)
98
Stage Beauty (2004,  R)
99
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments