My Favorite Movies

  fb646271919's Rating My Rating
1
Control (2007,  R)
Click to Rate
2
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
3
Empire of the Sun (1987,  PG)
Click to Rate
4
The Dreamers (2004,  NC-17)
Click to Rate
5
Nikita (La Femme Nikita) (1991,  R)
Click to Rate
6
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
7
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
9
Metropolis (1927,  Unrated)
Click to Rate
10
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
11
Blow-Up (Blowup) (1966,  Unrated)
Click to Rate
12
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
13
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
14
The Abyss (1989,  PG-13)
Click to Rate
15
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
Click to Rate
16
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2000,  R)
Click to Rate
17
All The Little Animals (1998,  R)
Click to Rate
18
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
19
TRON (1982,  PG)
Click to Rate
20
Frog Dreaming (The Go-Kids) (The Quest) (1986,  PG)
Click to Rate
21
Paperhouse (1988,  PG-13)
Click to Rate
22
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
23
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
24
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
Click to Rate
25
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
Click to Rate
26
Akira (1989,  R)
Click to Rate
27
To Be and to Have (Etre et Avoir) (2002,  Unrated)
Click to Rate
28
1984 (1988,  Unrated)
Click to Rate
29
War of the Buttons (,  PG)
Click to Rate
30
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
31
Hackers (1995,  PG-13)
Click to Rate
32
Memento (2000,  R)
Click to Rate
33
Highlander (1986,  R)
Click to Rate
34
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
35
Subway (1985,  R)
Click to Rate
36
The Warriors (1979,  R)
Click to Rate
37
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Click to Rate
38
Secret Things (,  Unrated)
Click to Rate
39
The Keep (1983,  R)
Click to Rate
40
Cinema Paradiso (Nuovo cinema Paradiso) (1988,  R)
Click to Rate
41
The Elephant Man (1980,  PG)
Click to Rate
42
Hannibal (2001,  R)
Click to Rate
43
Lolita (1962,  Unrated)
Click to Rate
44
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments