Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb646315534's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Taxi Driver (1976,  R)
3
The Big Lebowski (1998,  R)
4
Gemide (1998,  Unrated)
5
Snatch. (2001,  R)
6
Crank (2006,  R)
7
Chopper (2000,  R)
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
9
The Shining (1980,  R)
10
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
11
High Plains Drifter (1973,  R)
12
The Great Dictator (1940,  G)
13
American History X (1998,  R)
14
This Is England (2007,  Unrated)
15
A Clockwork Orange (1971,  R)
16
Apocalypse Now (1979,  R)
17
Back to the Future (1985,  PG)
18
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
20
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
21
Rain Man (1988,  R)
22
Crash (2004,  R)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Ghost Rider (2007,  PG-13)
25
Gladiator (2000,  R)
26
Hostel (2006,  R)
27
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
28
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
29
Jackass - The Movie (2002,  R)
30
Jackass: Number Two (2006,  R)
31
Interview with the Vampire (1994,  R)
32
Jarhead (2005,  R)
33
American Beauty (1999,  R)
34
Walk the Line (2005,  PG-13)
35
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
36
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
37
Pitch Black (2000,  R)
38
Queen of the Damned (2002,  R)
39
Requiem for a Dream (2000,  R)
40
Reservoir Dogs (,  R)
41
Saw (2004,  R)
42
Saw II (2005,  R)
43
Saw III (2006,  R)
44
Scarface (1983,  R)
45
School of Rock (2003,  PG-13)
46
Sin City (2005,  R)
47
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
48
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
49
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
53
The Exorcist (1973,  R)
54
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
55
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
56
The Godfather (1972,  R)
57
The Godfather, Part II (1974,  R)
58
The Godfather, Part III (1990,  R)
59
The Mask (1994,  PG-13)
60
The Pianist (2002,  R)
61
The Usual Suspects (1995,  R)
62
The Truman Show (1998,  PG)
63
Rock Star (2001,  R)
64
Buena Vista Social Club (1999,  G)
65
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
66
True Crime (1999,  R)
67
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
68
Outlaw (2007,  R)
69
Per un Pugno di Dollari (A Fistful of Dollars) (1964,  R)
70
Joe Kidd (1972,  PG)
71
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
72
Il Buono, il Brutto, il Cattivo. (The Good, the Bad and the Ugly) (1966,  R)
73
Hang 'em High (1968,  PG-13)
74
Magnum Force (1973,  R)
75
Home From the Hill (1960,  Unrated)
76
The Chocolate War (1988,  R)
77
The Last of England (1989,  Unrated)
78
C.H.U.D. II - Bud the Chud (1989,  R)
79
Killer Bud (2001,  R)
80
Start The Revolution Without Me (1970,  PG)
81
Cantando dietro i paraventi (Singing Behind Screens) (2003,  Unrated)
82
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
83
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinitŕ) (1970,  G)
84
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinitŕ) (1971,  Unrated)
85
Ace High (I Quattro dell'Ave Maria)(Four Gunmen of Ave Maria)(Have Gun Will Travel) (1969,  PG-13)
86
Messenger of Death (1988,  R)
87
Hard Times (1975,  PG)
88
Death Wish 2 (1982,  R)
89
Death Wish V: The Face of Death (1993,  R)
90
Breakout (1975,  PG)
91
Kinjite - Forbidden Subjects (1989,  R)
92
Murphy's Law (1986,  R)
93
Assassination (1987,  PG-13)
94
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
95
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
96
Chato's Land (1971,  PG)
97
Breakheart Pass (1975,  PG)
98
Red Sun (1972,  PG)
99
Mr. Majestyk (1974,  PG)
100
Le Passager de la Pluie (Rider on the Rain) (1970,  Unrated)
101
Charles Bronson:Deadly Arsenal (2005,  PG)
102
Borderline (1980,  PG)
103
From Noon Till Three (1976,  PG)
104
Guns of Diablo (1964,  Unrated)
105
Crime Wave (The City is Dark) (1954,  Unrated)
106
Telefon (1977,  PG)
107
Run of the Arrow (1957,  Unrated)
108
The Great Escape (1963,  Unrated)
109
Death Hunt (1981,  R)
110
Love and Bullets (1979,  PG)
111
Violent City (The Family) (1970,  R)
112
The Evil That Men Do (1984,  R)
113
The Medicine Man (1930,  Unrated)
114
The Kid (1921,  Unrated)
115
A Woman (Charlie the Perfect Lady) (1915,  Unrated)
116
The Masquerader (The Perfumed Lady) (1914,  PG)
117
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin (2004,  Unrated)
118
Modern Times (1936,  Unrated)
119
The Circus (1928,  G)
120
A King in New York (1957,  G)
121
Force of One (1979,  PG)
122
Forced Vengeance (1982,  R)
123
Missing in Action (1984,  R)
124
Hellbound (1994,  R)
125
Top Dog (1994,  PG-13)
126
Sidekicks (1993,  PG)
127
Forest Warrior (1996,  PG)
128
President's Man (2000,  Unrated)
129
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
130
An Eye for an Eye (1981,  R)
131
Süt kardesler (1976,  Unrated)
132
Hababam Sinifi (Outrageous Class) (1975,  Unrated)
133
Hababam Sinifi Sinifta Kaldi (The Rascals' Class Misses Its Grades) (1975,  Unrated)
134
Hannibal (1960,  Unrated)
135
Hannibal (2001,  R)
136
Ed Gein (2000,  R)
137
Albert Fish (2007,  Unrated)
138
Killer - A Journal of Murder (1996,  R)
139
The Driller Killer (1979,  Unrated)
140
Jack the Giant Killer (1962,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments