My Favorite Movies


  fb646665199's Rating My Rating
1
The Pianist (2002,  R)
2
A High Wind in Jamaica (,  Unrated)
3
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
4
Babel (2006,  R)
5
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
6
Schindler's List (1993,  R)
7
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
8
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
9
Evil (Ondskan) (2006,  G)
10
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
11
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
12
Dead Poets Society (1989,  PG)
13
Out of Africa (1985,  PG)
14
The Last Emperor (1987,  PG-13)
15
Solaris (2002,  PG-13)
16
Angela's Ashes (1999,  R)
17
Troy (2004,  R)
18
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
19
Kandahar (2001,  Unrated)
20
Carandiru (2004,  R)
21
Anna and the King (2000,  PG-13)
22
A Passage to India (1984,  PG)
23
The Passion of the Christ (2004,  R)
24
A High Wind in Jamaica (2003,  Unrated)
25
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
26
The Red Violin (1999,  R)
27
The English Patient (1996,  R)
28
The Constant Gardener (2005,  R)
29
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
30
Romance on the Orient Express (1985,  Unrated)
31
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
32
Elizabeth (1998,  R)
33
Camille Claudel (1988,  R)
34
Amadeus (1984,  R)
35
Angels and Insects (,  R)
36
Iron Will (1994,  PG)
37
Eight Below (2006,  PG)
38
Machuca (2004,  Unrated)
39
Children of Men (2006,  R)
40
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments