My Favorite Movies


  fb647423368's Rating My Rating
1
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
2
Trainspotting (1996,  R)
3
This Is England (2007,  Unrated)
4
Amores Perros (2001,  R)
5
No Country for Old Men (2007,  R)
6
Sans arme, ni haine, ni violence (2008,  Unrated)
7
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
8
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
9
The Pianist (2002,  R)
10
Mio Fratello è Figlio Unico (My Brother Is an Only Child) (2007,  R)
11
Rois et Reine (Kings and Queen) (2005,  Unrated)
12
Teorema (Theorem) (1968,  Unrated)
13
Die Welle (The Wave) (2008,  Unrated)
14
99 francs (2007,  Unrated)
15
Deux Jours à Tuer (Love Me No More) (2008,  Unrated)
16
La Haine (Hate) (1996,  R)
17
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
18
Mesrine: L'Instinct de Mort (Mesrine: Part 1 - Death Instinct) (Public Enemy Number One) (2008,  Unrated)
19
Mesrine: L'Ennemi Public n°1 (Mesrine: Part 2 - Public Enemy #1) (2008,  R)
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
The Truman Show (1998,  PG)
23
Buenos Aires, 1977 (Cronica de una fuga) (,  R)
24
Brazil (1985,  R)
25
Ce soir, je dors chez toi (2007,  Unrated)
26
The Blues Brothers (1980,  R)
27
Sleepy Hollow (1999,  R)
28
Comment je me suis disputé... (ma vie sexuelle) (1997,  Unrated)
29
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
30
Question humaine, La, (Heartbeat Detector) (2007,  Unrated)
31
Babel (2006,  R)
32
The Elephant Man (1980,  PG)
33
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
34
Equilibrium (2002,  R)
35
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
36
Inland Empire (2006,  R)
37
Lost Highway (1997,  R)
38
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
39
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) (2007,  PG-13)
40
Exiles (Exils) (2004,  Unrated)
41
Paris (2008,  R)
42
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
43
J'me sens pas belle (2004,  Unrated)
44
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
45
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
46
Big Fish (2003,  PG-13)
47
Frida (2002,  R)
48
Bernie (1996,  Unrated)
49
President (2006,  Unrated)
50
Locked Out (Enfermes Dehors) (2006,  Unrated)
51
J'ai toujours reve d'etre un gangster (I Always Wanted to Be a Gangster) (2007,  Unrated)
52
Pi (1998,  R)
53
Je Veux Voir (2008,  Unrated)
54
Gomorrah (Gomorra) (2008,  Unrated)
55
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments