My Favorite Movies


  fb647669144's Rating My Rating
1
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
2
Dil Se (1998,  Unrated)
3
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
4
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
5
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
6
2046 (2005,  R)
7
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
8
Don (2006,  Unrated)
9
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
10
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
11
Marigold (2007,  PG-13)
12
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
13
Jab We Met (2007,  Unrated)
14
Aaja Nachle (2007,  Unrated)
15
Caramel (2008,  PG)
16
Black (2005,  Unrated)
17
Jules and Jim (1962,  Unrated)
18
Thoda Pyaar Thoda Magic (A Litle Love, a Little Magic) (2008,  Unrated)
19
Brick Lane (2008,  PG-13)
20
Silk (2007,  R)
21
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
22
Eklavya - The Royal Guard (2007,  Unrated)
23
Gone With the Wind (1939,  G)
24
Ghajini (2008,  Unrated)
25
Nanhe Jaisalmer - A Dream Come True (2007,  Unrated)
26
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
27
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
28
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
29
Pour elle (Anything for Her) (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments