My Favorite Movies
| fb647711946's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
But I'm A Cheerleader (2000, R) |
|
| 2 |
Party Girl (1995, R) |
|
| 3 |
Girl (1999, R) |
|
| 4 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 5 |
Desperately Seeking Susan (1985, PG-13) |
|
| 6 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 7 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 8 |
Welcome to the Dollhouse (1996, R) |
|
| 9 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 10 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 11 |
Clerks (1994, R) |
|
| 12 |
Foxfire (1996, R) |
|
| 13 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
| 14 |
Girls Just Want to Have Fun (1985, PG) |
|
| 15 |
Prozac Nation (2005, R) |
|
| 16 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 17 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 18 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 19 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 20 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Grease (1978, PG) |
|
| 22 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 23 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 24 |
CryBaby (2005, Unrated) |
|
| 25 |
Sin City (2005, R) |
|
| 26 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 27 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 28 |
Heathers (1988, R) |
|
| 29 |
Who's That Girl? (2003, PG) |
|
| 30 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 31 |
Betty Page: Pin Up Queen (1998, Unrated) |
|
| 32 |
Bettie Page: The Girl in the Leopard Print Bikini (2004, Unrated) |
|
| 33 |
Bettie Page: Dark Angel (2004, Unrated) |
|
| 34 |
The Notorious Bettie Page (2006, R) |
|
| 35 |
Teaserama (1955, Unrated) |
|
| 36 |
Varietease (1954, Unrated) |
|
| 37 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 38 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 39 |
Niagara (1953, Unrated) |
|
| 40 |
The Girl Can't Help It (1956, Unrated) |
|
| 41 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 42 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 43 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 44 |
Funny Face (1957, Unrated) |
|
| 45 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 46 |
Wanted (2008, R) |
|
| 47 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 48 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 49 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 50 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 51 |
Gia (1997, R) |
|
| 52 |
Dick Tracy (1990, PG) |
|
| 53 |
Four Rooms (1996, R) |
|
| 54 |
Swept Away (2002, R) |
|
| 55 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 56 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 57 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 58 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 59 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 60 |
Great Balls of Fire! (1989, PG-13) |
|
| 61 |
Welcome Home Roxy Carmichael (1990, PG-13) |




























































