My Favorite Movies


  fb647908461's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
300 (2007,  R)
3
Control (2007,  R)
4
Gladiator (2000,  R)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
SLC Punk (1998,  R)
8
The Hunger (1983,  R)
9
Religulous (2008,  R)
10
Pirates (Edited Version) (2005,  R)
11
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
12
Me, Myself & Irene (2000,  R)
13
The Last Samurai (2003,  R)
14
The 13th Warrior (1999,  R)
15
Kingdom of Heaven (2005,  R)
16
Beowulf & Grendel (2005,  R)
17
Siouxsie and the Banshees: Nocturne (2005,  Unrated)
18
Batman Begins (2005,  PG-13)
19
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
22
National Geographic: Beyond the Movie: Lord of the Rings: Return of the King (2003,  Unrated)
23
Sanctuary: Lisa Gerrard (2006,  Unrated)
24
Gods and Generals (2003,  PG-13)
25
Gettysburg (1993,  PG)
26
The Godfather (1972,  R)
27
The Godfather, Part II (1974,  R)
28
The Godfather, Part III (1990,  R)
29
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
30
El Che - Investigating a Legend (1998,  Unrated)
31
The Viking Sagas (The Icelandic Sagas) (1997,  R)
32
A Viking Saga (2008,  Unrated)
33
The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent (1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments