My Favorite Movies


  fb648557412's Rating My Rating
1
Water (2005,  PG-13)
2
Va, Vis et Deviens (Live and Become) (Go, See, and Become) (2005,  Unrated)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
5
Paradise Now (2005,  PG-13)
6
Salt of This Sea (Milh Hadha al-Bahr) (2008,  Unrated)
7
Bab el shams (The Gate of Sun) (2004,  Unrated)
8
Ratatouille (2007,  G)
9
Devdas (2002,  Unrated)
10
Hamlet (1996,  PG-13)
11
Robin Hood (1973,  G)
12
The Godfather, Part III (1990,  R)
13
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
14
The Last King of Scotland (2006,  R)
15
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
16
The Young Victoria (2009,  PG)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
20
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
21
V for Vendetta (2006,  R)
22
Jodhaa Akbar (2008,  Unrated)
23
Whatever Lola Wants (2007,  Unrated)
24
Silences of the Palace (Saimt el Qusur) (1994,  Unrated)
25
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments