My Favorite Movies
| fb648576042's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Avatar (2009, PG-13) |
|
| 2 |
Gojira (1956, Unrated)
Probably one of the best movies ever made. A movie that symbolizes the nuclear terror that destroyed japan at W.W.2, brings the best of drama and science fiction in one roof. Its story line was the best from most science fiction movies in the 50's and even other movies. There will never be another one like this. |
|
| 3 |
Star Trek (2009, PG-13) |
|
| 4 |
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) (1998, Unrated) |
|
| 5 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 6 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 7 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
| 8 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 9 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 11 |
Inglourious Basterds (2009, R) |
|
| 12 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 13 |
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009, PG-13) |
|
| 14 |
Godzilla 2000 (2000, PG) |
|
| 15 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 16 |
Digimon - The Movie (2000, PG) |
|
| 17 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 18 |
The Spirit (2008, PG-13) |
|
| 19 |
300 (2007, R) |
|
| 20 |
10,000 B.C. (2008, PG-13) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 22 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 25 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 26 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 27 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 28 |
Godzilla (1998, PG-13) |
|
| 29 |
Final Fantasy VII - Advent Children (2006, PG-13) |
|
| 30 |
Troy (2004, R) |
|
| 31 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 32 |
Titan A.E. (2000, PG) |
|
| 33 |
Final Fantasy - The Spirits Within (2001, PG-13) |
|
| 34 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 35 |
Three Amigos! (1986, PG) |
|
| 36 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 37 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 38 |
The Long Ships (1964, Unrated) |
|
| 39 |
Kings of the Sun (1963, Unrated) |
|
| 40 |
Australia (2008, PG-13) |
|
| 41 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 42 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 43 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 44 |
Death Race (2008, R) |
|
| 45 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 46 |
Dragonball Evolution (2009, PG) |
|
| 47 |
2012 (2009, PG-13) |















































