My Favorite Movies


  fb649386012's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
The Departed (2006,  R)
3
The Godfather (1972,  R)
4
The Matrix (1999,  R)
5
The Dreamers (2004,  NC-17)
6
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
7
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
8
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
9
The Last Samurai (2003,  R)
10
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
11
Un Flic (Dirty Money) (1972,  PG)
12
Le Doulos (1962,  Unrated)
13
Eyes Wide Shut (1999,  R)
14
The Tenant (1976,  R)
15
Frantic (1988,  R)
16
Repulsion (1965,  Unrated)
17
Bitter Moon (1992,  R)
18
8 1/2 (1963,  Unrated)
19
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
20
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
21
Dogville (2003,  R)
22
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
23
Pro urodov i lyudey (Of Freaks and Men) (1998,  Unrated)
24
Arizona Dream (1993,  R)
25
Umberto D. (1952,  Unrated)
26
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
27
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
28
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
29
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
30
Ossessione (1943,  Unrated)
31
Bellissima (1951,  Unrated)
32
Le Notti Bianche (1961,  Unrated)
33
The Machinist (2004,  R)
34
Equilibrium (2002,  R)
35
American Psycho (2000,  R)
36
The Fountain (2006,  PG-13)
37
Blue Velvet (1986,  R)
38
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
39
Zui hao de shi guang (Three Times) (2005,  Unrated)
40
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
41
Empire of the Sun (1987,  PG)
42
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
43
The Silence (1963,  Unrated)
44
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments