My Favorite Movies


  fb649498800's Rating My Rating
1
Persepolis (2007,  PG-13)
2
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
3
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
4
Metropolis (1927,  Unrated)
5
Broken Flowers (2005,  R)
6
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
7
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
8
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
9
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
10
The Decalogue (,  Unrated)
11
Swimming Pool (2003,  R)
12
21 Grams (2003,  R)
13
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
14
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
15
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
16
A Clockwork Orange (1971,  R)
17
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
18
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
19
Black Cat, White Cat (,  R)
20
Underground (1995,  Unrated)
21
The Party (1968,  PG)
22
The Pink Panther (1963,  Unrated)
23
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
24
Le Boucher (1971,  Unrated)
25
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
26
Match Point (2005,  R)
27
Eyes Wide Shut (1999,  R)
28
The Man Without a Past (2002,  PG)
29
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
30
The Flower of Evil (2003,  R)
31
Play (2005,  Unrated)
32
Boulevard du rhum (Rum Runners) (1976,  Unrated)
33
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
34
Amores Perros (2001,  R)
35
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments