My Favorite Movies


  fb649912703's Rating My Rating
1
Malena (2000,  R)
2
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
3
Stalker (1979,  Unrated)
4
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
5
8 1/2 (1963,  Unrated)
6
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
7
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
8
Belle Epoque (The Age of Beauty) (1992,  R)
9
El Milagro de Candeal (2004,  Unrated)
10
Old Man Bebo (2008,  Unrated)
11
Calle 54 (2000,  G)
12
Psycho (1960,  R)
13
The Birds (1963,  PG-13)
14
Rear Window (1954,  PG)
15
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
16
Notorious (1946,  Unrated)
17
Glenn Gould: Au Dela du Temps (2006,  Unrated)
18
Yehudi Menuhin: The Violin of the Century (1996,  Unrated)
19
Nadia Boulanger: Mademoiselle (1968,  Unrated)
20
Carmen (1983,  R)
21
Flamenco (1995,  Unrated)
22
Iberia (2005,  Unrated)
23
El Amor Brujo (Love, the Magician) (1986,  Unrated)
24
Salomé (2002,  Unrated)
25
Bunuel and King Solomon's Table (2001,  Unrated)
26
Modern Times (1936,  Unrated)
27
The Great Dictator (1940,  G)
28
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
29
City Lights (1931,  Unrated)
30
Police (Charlie in the Police) (Charlie the Burglar) (Housebreaker) (1995,  PG)
31
Maradona by Kusturica (2008,  Unrated)
32
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
33
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
34
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
35
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
36
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
37
Blade Runner (1982,  R)
38
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
39
Batman (1989,  PG-13)
40
Big Fish (2003,  PG-13)
41
Woody Allen: A Life in Film (2002,  Unrated)
42
Match Point (2005,  R)
43
Scoop (2006,  PG-13)
44
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
45
Manhattan (1979,  R)
46
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
47
Radio Days (1987,  PG)
48
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
49
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
50
The Pillow Book (1997,  NC-17)
51
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
52
Dersu Uzala (1975,  G)
53
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
54
Late Spring (1949,  G)
55
Early Summer (1951,  Unrated)
56
The Darjeeling Limited (2007,  R)
57
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
58
Shi gan (Time) (2007,  Unrated)
59
Shilje sanghwang (Real Fiction) (2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments