My Favorite Movies


  fb650117574's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
8
Pretty Woman (1990,  R)
9
Shrek (2001,  PG)
10
The Departed (2006,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
The Matrix (1999,  R)
17
Transformers (2007,  PG-13)
18
Face/Off (1997,  R)
19
When Harry Met Sally (1989,  R)
20
City of Angels (1998,  PG-13)
21
What Women Want (2001,  PG-13)
22
Woman on Top (2000,  R)
23
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
24
Malena (1998,  Unrated)
25
Irreversible (2002,  Unrated)
26
Desperado (1995,  R)
27
Walkout (2006,  Unrated)
28
Grease (1978,  PG)
29
A Walk to Remember (2002,  PG)
30
Mean Girls (2004,  PG-13)
31
Finding Nemo (2003,  G)
32
Fight Club (1999,  R)
33
Donnie Darko (2001,  R)
34
Gladiator (2000,  R)
35
Old School (2003,  R)
36
Pulp Fiction (1994,  R)
37
The Notebook (2004,  PG-13)
38
The Shawshank Redemption (1994,  R)
39
Wedding Crashers (2005,  R)
40
V for Vendetta (2006,  R)
41
Along Came Polly (2004,  PG-13)
42
Troy (2004,  R)
43
Bandidas (2007,  PG-13)
44
The Legend of Zorro (2005,  PG)
45
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
46
The Many Faces of Zorro (1999,  Unrated)
47
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
48
Mission Impossible (1996,  PG-13)
49
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
50
Spider-Man (2002,  PG-13)
51
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
52
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
53
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
54
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
55
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
56
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
57
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
58
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
59
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
60
The Greek Labyrinth (1991,  Unrated)
61
G-Force (2009,  PG)
62
Gothika (2003,  R)
63
Elegy (2008,  R)
64
Sahara (2005,  PG-13)
65
Blow (2001,  R)
66
Vanilla Sky (2001,  R)
67
Volver (2006,  R)
68
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
69
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
70
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
71
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) (2003,  R)
72
All the Pretty Horses (2000,  PG-13)
73
Head in the Clouds (2004,  R)
74
The Good Night (2007,  R)
75
Noel (2004,  PG)
76
Don't Move (Non ti muovere) (2004,  Unrated)
77
Belle Epoque (The Age of Beauty) (1992,  R)
78
Waking Up in Reno (2002,  R)
79
Masked And Anonymous (2003,  PG-13)
80
Fanfan La Tulipe (2003,  Unrated)
81
The Hi-Lo Country (1998,  R)
82
Chromophobia (2005,  Unrated)
83
The Girl of Your Dreams (1998,  R)
84
The Man with Rain in His Shoes (Twice Upon a Yesterday) (If Only...) (1998,  R)
85
Celestina (2005,  Unrated)
86
Nine (2009,  PG-13)
87
Talk of Angels (1998,  PG-13)
88
Amor perjudica seriamente la salud (Love Can Seriously Damage Your Health) (2001,  Unrated)
89
Don Juan (1998,  Unrated)
90
Volavérunt (1999,  Unrated)
91
La Ribelle (The Rebel) (1993,  Unrated)
92
La Celestina (1996,  Unrated)
93
Manolete (2009,  Unrated)
94
El Efecto Mariposa (1995,  Unrated)
95
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
96
Megamall (,  Unrated)
97
Grown Ups (2010,  Unrated)
98
El Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
99
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009,  PG-13)
100
Who the Hell Is Juliette? (¿Quién diablos es Juliette?) (1997,  Unrated)
101
V-Day - Until the Violence Stops (2003,  Unrated)
102
The Maldonado Miracle (2002,  PG)
103
Roadracers (Rebel Highway) (1994,  R)
104
Living It Up - La Gran Vida (2001,  R)
105
El Coronel no Tiene Quien le Escriba (2000,  Unrated)
106
Stupidity (2003,  Unrated)
107
Beverly Hills Chihuahua (2008,  PG)
108
Wild Wild West (1999,  PG-13)
109
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
110
Dogma (1999,  R)
111
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
112
The Faculty (1998,  R)
113
Traffic (2000,  R)
114
After the Sunset (2004,  PG-13)
115
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
116
Fools Rush In (1997,  PG-13)
117
Death to Smoochy (2002,  R)
118
Frida (2002,  R)
119
54 (1998,  R)
120
Ask the Dust (2006,  R)
121
Fair Game (1995,  R)
122
Lonely Hearts (2006,  R)
123
Fled (1996,  R)
124
Timecode (Time Code) (2000,  R)
125
In the Time of the Butterflies (2003,  PG-13)
126
Breaking Up (1997,  R)
127
Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
128
Chain of Fools (2000,  R)
129
The Velocity of Gary (1999,  R)
130
Hotel (2003,  Unrated)
131
Searching for Debra Winger (2002,  R)
132
The Passion of the Christ (2004,  R)
133
The Matrix Revolutions (2003,  R)
134
Sanguepazzo (Wild Blood) (2008,  Unrated)
135
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
136
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
137
Tears of the Sun (2003,  R)
138
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
139
Malena (2000,  R)
140
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
141
Like a Fish Out of Water (1999,  Unrated)
142
The Private Lives of Pippa Lee (2009,  R)
143
Manual of Love 2 (,  Unrated)
144
L'Ultimo capodanno (Humanity's Last New Year's Eve) (1998,  Unrated)
145
The Big Question (2006,  PG-13)
146
Napoleon and Me (N Io e Napoleone) (2006,  Unrated)
147
Dobermann (Doberman) (,  R)
148
Ricordati di me, (Remember Me, My Love) (2004,  Unrated)
149
Agents Secrets (Spy Bound) (Secret Agents) (2004,  Unrated)
150
Manuale d'amore 2 (Capitoli successivi) (2007,  Unrated)
151
Joseph (1995,  Unrated)
152
Le Concile de Pierre (The Stone Council) (2006,  Unrated)
153
Combien tu m'aimes? (How Much Do You Love Me?) (2007,  Unrated)
154
L' Appartement (The Apartment) (1996,  R)
155
Dobermann (1997,  R)
156
She Hate Me (2004,  R)
157
Under Suspicion (2000,  R)
158
Le Deuxième Souffle (The Second Wind) (2007,  Unrated)
159
Franck Spadone (2000,  Unrated)
160
The Matrix Reloaded (2003,  R)
161
Shoot 'Em Up (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments