My Favorite Movies


  fb650713024's Rating My Rating
1
La Notte (1961,  Unrated)
2
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
3
Last Days (2005,  R)
4
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006,  Unrated)
5
Bekleme odasi (Waiting Room) (2004,  Unrated)
6
Il Caimano (2006,  Unrated)
7
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
8
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (2005,  R)
9
Vanilla Sky (2001,  R)
10
Minority Report (2002,  PG-13)
11
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
12
The Game (1997,  R)
13
Bug (2006,  R)
14
The Big Lebowski (1998,  R)
15
Broken Flowers (2005,  R)
16
Legally Blonde (2001,  PG-13)
17
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
18
Hilary and Jackie (1998,  R)
19
The Book of Life (1998,  Unrated)
The Book of Life
i would like to pick more stars, if i had a chance
20
Secretary (2002,  R)
21
24 Hour Party People (2002,  R)
22
Jules and Jim (1962,  Unrated)
23
Match Point (2005,  R)
24
Dear Wendy (2005,  Unrated)
25
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
26
Eagle vs. Shark (2007,  R)
27
As It Is in Heaven (Så som i himmelen) (2004,  Unrated)
28
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900)
tim roth is a great actor! and the scene with the moving piano is also great!
29
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
30
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
31
Celebrity (1998,  R)
32
The Wrestler (2008,  R)
33
Paranoid Park (2007,  R)
34
Tabutta rövasata (Somersault in a Coffin) (1996,  Unrated)
35
Dark Horse (Voksne Mennesker) (2005,  Unrated)
36
Aleksandra (Alexandra) (2007,  Unrated)
37
Mother and Son (1998,  Unrated)
38
Russian Ark (2002,  Unrated)
39
Salmer fra Kjøkkenet (Kitchen Stories) (Psalms from the Kitchen) (2003,  PG)
40
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
41
Blindness (2008,  R)
42
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
43
A Bucket of Blood (1959,  Unrated)
44
Killer (1995,  Unrated)
Killer
i have just seen the film on tv by coincidence:)))and its now one of favourites forever..very deep story and phylosophy..
Also LaPaglia and Mimi Rogers were just great!
45
Gattaca (1997,  PG-13)
46
The Truth About Charlie (2002,  PG-13)
47
Besieged (1999,  R)
48
U (2006,  Unrated)
49
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) (2007,  PG)
50
Caro diario (Dear Diary) (Journal Intime) (1994,  Unrated)
51
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
52
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
La Science des Rêves (The Science of Sleep)
fabulous!
53
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
54
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
55
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
56
Man of the Year (2006,  PG-13)
57
I'm Not There (2007,  R)
58
Masumiyet (Innocence) (1997,  Unrated)
59
Fate: Tales About Darkness (Yazgi) (2001,  Unrated)
60
Confession: Tales About Darkness II (Itiraf) (2001,  Unrated)
61
The Third Page (Üçüncü sayfa) (1999,  Unrated)
62
C Blok (Block C) (1994,  Unrated)
63
Kader (2006,  Unrated)
64
Expired (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments