My Favorite Movies


  fb650794764's Rating My Rating
1
Little Miss Sunshine (2006,  R)
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Classic cult movie. Tarantino, Travolta and Jackson at their best.
6
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
Absoloutly incredible! Both actors are fantastic. Heath Ledger RIP was robbed of the Best Actor Oscar by the Academy who thought his character was inappropriate for the honour!? Ledger will always be remembered for this masterpiece. Again RIP.

This film is truly a work of art. I couldn't help but weep as I watched!
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
8
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
9
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
Fantastically done "rom zom com"
10
Batman Begins (2005,  PG-13)
11
Donnie Darko (2001,  R)
12
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
Brilliant!
13
Hairspray (1988,  PG)
14
Hot Fuzz (2007,  R)
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Decent sequel, a bit lengthy though.
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Decent final installment, not as good as the first one.
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Great, just as good as I expected
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
No expense spared, this is terrific and not at all a let-down.
Who says sequels are never as good as the first?
20
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
22
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
23
Benny & Joon (1993,  PG)
Benny & Joon
This is just a fantastic film. I know it's a cliche and all but Johnny Depp really steals the show. Again, brilliant!
24
Grease (1978,  PG)
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
26
Memento (2000,  R)
27
Minority Report (2002,  PG-13)
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
29
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
30
Jaws (1975,  PG)
Jaws
Good, but overrated
31
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
32
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
33
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
34
Monsters, Inc. (2001,  G)
35
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
36
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Fantastic film. No wonder both Johnny Depp and Leo Di Caprio went on to become stars.
37
Chocolat (2000,  PG-13)
38
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
39
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Genuinely good stop motion film. Worth seeing.
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Ground-breaking sci-fi flick. Dated but still cuts it.
41
Team America - World Police (2004,  R)
Team America - World Police
Would still work without so much gratuitous swearing, but good all the same.
42
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
43
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
This is a great film!
See it, or else
44
The Italian Job (1969,  G)
The Italian Job
Complete genius, what else is there to say?
45
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
Pure imaginative genius. What if it was really happening?
46
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
47
The Matrix (1999,  R)
48
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
Good family fun.
49
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
50
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Why can't they all be as good as the original three?
51
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Good in Baz Luhrman's odd kind of way.
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Early 80s Sci-Fi at its best
53
About a Boy (2002,  PG-13)
54
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
Animated family fun.
55
Saw (2004,  R)
Saw
OK if you like this kind of thing.
56
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead
Worth seeing if you like AB.
57
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
58
Troy (2004,  R)
Troy
Good blockbuster, but the action is a bit ott. Sean Bean, Eric Bana, Brad Pitt and Orli Bloom put in decent performances.
59
The Crow (1994,  R)
The Crow
Good, if this is your kind of thing.
60
The Shining (1980,  R)
The Shining
Fantastic film!
Definitely worthy of its masterpiece status.
Jack Nicholson, Shelley Duvall and Danny Lloyd give tremendous performances in a genuinely creepy Kubrick classic.
61
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby
Great John Waters flick.
When Johnny Depp does "Drape delinquent" cool, what can possibly go wrong?!
I've also got to say "what a voice!" and it isn't heard all that often.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments