My Favorite Movies


  fb651659622's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Loved this movie, it was great!
2
Gone With the Wind (1939,  G)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
One of my fav!
4
The Phantom of the Opera (1989,  R)
The Phantom of the Opera
This is an amazing movie! The score is wonderful and it has a nice twist to the story of the Phantom of the Opera. Plus I'm a huge Englund fan :)
5
Scream (1996,  R)
Scream
I loved this horror movie! It was funny and scary. Also I loved how it gave you the rules to the horror film lol
6
Beauty and the Beast (1991,  G)
7
Penelope (2006,  PG)
Penelope
Loved this film! Great modern day fairy tale and it was really cute. Loved the editing and the direction. The actors were amazing as well
8
Passengers (2008,  PG-13)
Passengers
Loved this movie! Sure this plot line has been done before, but I really liked how they presented it in the film. All around great acting and a wonderful ending.
9
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
10
Pretty Woman (1990,  R)
11
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
Good romance, loved this movie!
12
The Poet (Hearts of War) (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments