Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb651684407's Rating My Rating
1
Mindhunters (2005,  R)
Click to Rate
2
Devour (2005,  R)
Click to Rate
3
Knights (1993,  R)
Click to Rate
4
Night of the Comet (1984,  PG-13)
Click to Rate
5
District B13 (Banlieue 13) (2004,  R)
District B13 (Banlieue 13) 5.0 Stars
I love the first chase scene, they did their own stunts.
Click to Rate
6
I Come in Peace (Dark Angel) (1990,  R)
Click to Rate
7
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
8
Cyborg (1989,  R)
Click to Rate
9
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
10
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
11
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 5.0 Stars
Every winter my family and I watch this movie.
Click to Rate
12
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street 5.0 Stars
This movie is why I love most horror movies.
Click to Rate
13
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
300 (2007,  R)
Click to Rate
15
Alien (1979,  R)
Click to Rate
16
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
17
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
18
Blade (1998,  R)
Click to Rate
19
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
20
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
21
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
22
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
23
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
24
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium 5.0 Stars
I love the gun fight scene!!!!!!!
Click to Rate
25
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
26
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
27
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
28
Friday (1995,  R)
Click to Rate
29
Friday After Next (2002,  R)
Click to Rate
30
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
31
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
32
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
33
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
34
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
36
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
39
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Click to Rate
40
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Next Friday (2000,  R)
Click to Rate
43
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
44
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
45
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
46
Predator (1987,  R)
Click to Rate
47
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
48
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
49
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
50
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
51
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
52
Land of the Dead (2005,  R)
Click to Rate
53
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
54
Dawn of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
55
Night of the Living Dead (1990,  R)
Click to Rate
56
The Return of the Living Dead (1985,  R)
Click to Rate
57
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)