My Favorite Movies


  fb651999138's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
The Green Mile (1999,  R)
3
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
4
Travellers & Magicians (2004,  Unrated)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
Galaxy Quest (1999,  PG)
14
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Pretty Woman (1990,  R)
19
The Matrix (1999,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
22
War of the Worlds (2005,  PG-13)
23
The Princess Bride (1987,  PG)
24
Willow (1988,  PG)
25
I Am Legend (2007,  PG-13)
26
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
This movie not only have horror like some people could say, but it has a certain kind of beautifulness, and the music makes up for it a lot. A mix up of good and bad. The beginning and both the end are marvellous. One of my favorites, ever.
27
Sin City (2005,  R)
28
Gattaca (1997,  PG-13)
29
Rain Man (1988,  R)
30
American Beauty (1999,  R)
31
Extasis (2008,  Unrated)
32
The Beach (2000,  R)
33
One Hour Photo (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments