My Favorite Movies


  fb653155165's Rating My Rating
1
Man on Fire (2004,  R)
2
Match Point (2005,  R)
3
Inside Man (2006,  R)
4
300 (2007,  R)
5
American History X (1998,  R)
6
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
7
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
10
Perfume (2002,  R)
11
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
12
Garden State (2004,  R)
13
The Butterfly Effect (2004,  R)
14
V for Vendetta (2006,  R)
15
Mystic River (2003,  R)
16
The Silence of the Lambs (1991,  R)
17
The Shining (1980,  R)
18
A Clockwork Orange (1971,  R)
19
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
20
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
21
Casino (1995,  R)
22
Closer (2004,  R)
23
Donnie Darko (2001,  R)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
Gone With the Wind (1939,  G)
26
I Am Sam (2002,  PG-13)
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
28
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
29
Love Actually (2003,  R)
30
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
31
Requiem for a Dream (2000,  R)
32
Sin City (2005,  R)
33
Pulp Fiction (1994,  R)
34
Fight Club (1999,  R)
35
Luna de Avellaneda (Moon of Avellaneda) (2004,  Unrated)
36
Samy Y Yo (2002,  Unrated)
37
Apariencias (2001,  Unrated)
38
Persona (1966,  Unrated)
39
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
40
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
41
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
42
Amores Perros (2001,  R)
43
Rosetta (1999,  R)
44
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
45
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
46
Super Troopers (2001,  R)
47
Nacho Libre (2006,  PG)
48
Lolita (1962,  Unrated)
49
Kids (1995,  NC-17)
50
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
51
Volver (2006,  R)
52
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
53
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
54
XXY (2007,  Unrated)
55
The Education of Fairies (La Educacion de las hadas) (2006,  Unrated)
56
El Aura (The Aura) (2006,  Unrated)
57
Henry & June (1990,  NC-17)
58
Eyes Wide Shut (1999,  R)
59
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
60
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments