Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb653286748's Rating My Rating
1
Love and Death (1975,  PG)
Love and Death
All time favorite comedy. And his best, hands down. Also-quite a few friends who said they "don't like typical Woody Allen" love this.
2
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
3
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
Fantastic portrayal of an addictive obsession. But if someone calls this "romantic" perhaps you should run. Quickly. (!!) Many critics seem confused by the film's increasingly dark tone, since it started so gosh darned innocently enough. I think this change in tone is necessary to show the progressively sick obsession from which the characters elect not to escape. And if it didn't begin sweetly enough, how would we (or Julien & Sophie) be drawn in to begin with? But I can see how, expecting a cute, slightly aritistic French love story, (YES,like Amelie) one could feel they "got the old bait and switch", and walk away with a big "WTF" in mind.
4
My Summer of Love (2004,  R)
My Summer of Love
Brilliantly captures the heady recklessness of losing yourself in "the other". You'll identify if you've ever been carried away... I won't give away any endings here- I'll just say it was quite the adventurous ride! Lovely choices by the DP, excellent sound editing, casting and acting. The scene with the girls confronting the singer on stage is surreal and perfect. I could analyze so many scenes, but I don't want to over-think it. My favorite of a genre that could be called "What I Did On My Vacation." Which I thought was a line in an X song... can anyone help with that one?
5
The Descent (2006,  R)
The Descent
Almost saw this at Saugatuck's Waterfront Film Festival. The summary, which repeatedly used the term "gal pals", steered us away. Nevertheless, we love love LOVEd this in the theater. : D
6
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
7
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
8
Eagle vs. Shark (2007,  R)
9
Manufacturing Consent - Noam Chomsky and the Media (1993,  Unrated)
10
True Stories (1986,  PG)
11
Murderball (2005,  R)
12
Abel Raises Cain (2005,  Unrated)
13
Dot the I (2005,  R)
14
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
15
Donnie Darko (2001,  R)
16
Final Approach (1991,  Unrated)
17
The Nines (2007,  R)
18
Nobody's Fool (1986,  PG-13)
19
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
20
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
21
Strictly Ballroom (1992,  PG)
22
Love Actually (2003,  R)
23
Labyrinth (1986,  PG)
24
The Hunger (1983,  R)
25
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
26
The Last Days of Disco (1998,  R)
27
The Art and Crimes of Ron English (2005,  Unrated)
28
A Brief History of Time (1991,  G)
29
Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr. (1999,  PG-13)
30
Fast, Cheap & Out of Control (1997,  PG)
31
The Princess Bride (1987,  PG)
32
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
33
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
34
A Room With A View (1985,  R)
35
Dead in the Water (2002,  R)
36
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
37
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
38
Rooftops (1989,  R)
Rooftops
Okay. This is maybe THE WORST movie ever MADE. And that is why we LOVE it!!
better than Showgirls, even.
39
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
40
The Third Man (1949,  Unrated)
41
I'm No Angel (1933,  Unrated)
42
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
43
All About Eve (1950,  Unrated)
44
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
45
Desk Set (1957,  Unrated)
46
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
47
Careful (1993,  Unrated)
48
Twilight of the Ice Nymphs (1998,  Unrated)
49
The Saddest Music in the World (2004,  R)
50
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
51
The Happiness of the Katakuris (2001,  R)
52
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) (1996,  R)
53
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
54
Severance (2006,  R)
55
Chinatown (1974,  R)
56
Don't Look Now (1973,  R)
57
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
58
The House of Yes (1997,  R)
59
Cry Baby (1990,  PG-13)
60
Hairspray (1988,  PG)
61
Two Thousand Maniacs (1964,  Unrated)
62
Suicide Club (2002,  Unrated)
63
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
64
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
65
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
66
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
67
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) (,  PG)
68
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
69
28 Days Later (2003,  R)
70
The Toxic Avenger (1984,  R)
71
Rubin & Ed (1991,  PG-13)
72
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
73
Tromeo and Juliet (1997,  R)
74
What Is It? (2005,  Unrated)
75
Twister (1989,  PG-13)
76
Bartleby (2002,  PG-13)
77
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
78
Office Space (1999,  R)
79
BASEketball (1998,  R)
80
Team America - World Police (2004,  R)
81
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
82
The Ice Storm (1997,  R)
83
Dead Man (1995,  R)
84
Night on Earth (1991,  R)
85
Down by Law (1986,  R)
86
Stranger Than Paradise (1984,  R)
87
May (2003,  R)
88
Ginger Snaps (2001,  R)
89
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
90
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
91
Serenity (2005,  PG-13)
92
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
93
Buttcrack (1998,  Unrated)
94
Dog Day Afternoon (1975,  R)
95
Taxi Driver (1976,  R)
96
GoodFellas (1990,  R)
97
Blow (2001,  R)
98
Three Amigos! (1986,  PG)
99
After Hours (1985,  R)
100
Pulp Fiction (1994,  R)
101
Baby It's You (1983,  R)
102
Manhattan (1979,  R)
103
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
104
Annie Hall (1977,  PG)
105
Celebrity (1998,  R)
106
Match Point (2005,  R)
107
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
108
Stardust Memories (1980,  PG)
109
Husbands and Wives (1992,  R)
110
Scoop (2006,  PG-13)
111
Waiting for Guffman (1996,  R)
112
Lost In Translation (2003,  R)
113
Requiem for a Dream (2000,  R)
114
Harold and Maude (1971,  PG)
115
The Jerk (1979,  R)
116
Best in Show (2000,  PG-13)
117
Rushmore (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments