My Favorite Movies


  fb653853097's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
One of the best films of all time, asks the question what is human if we give machines the ability to feel? The atmospherics are what make this stand out from the futuristic skylines to the gritty overcrowded streets below soaked in neon.
Click to Rate
2
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 3.0 Stars
A dark beautiful film filled with soul and tenderness set amid the raw violence that only vampires can deliver.
Click to Rate
3
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) (1964,  Unrated)
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) 3.5 Stars
Price and Lorrie at their hilarious best, an absolute classic.
Click to Rate
4
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
5
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate
6
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
7
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
8
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
9
Troy (2004,  R)
Click to Rate
10
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 4.0 Stars
The man and the book are very interesting too, this inspired me to find out about them both. Excellent film.
Click to Rate
12
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
14
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
15
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
16
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
17
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
18
300 (2007,  R)
Click to Rate
19
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
20
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
21
School for Scoundrels (1960,  Unrated)
Click to Rate
22
Predator (1987,  R)
Click to Rate
23
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
24
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
25
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Click to Rate
26
Naked Tango (1991,  R)
Click to Rate
27
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
28
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
29
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
Click to Rate
31
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
32
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
33
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
34
The Ladykillers (1955,  Unrated)
Click to Rate
35
The Raven (1963,  G)
Click to Rate
36
Countess Dracula (1971,  PG)
Click to Rate
37
Starship Troopers (1997,  R)
Click to Rate
38
RoboCop (1987,  R)
Click to Rate
39
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) (1967,  Unrated)
Click to Rate
40
Zulu (1964,  Unrated)
Zulu 3.5 Stars
The soundtrack is one of the best things about this outstanding film, turn that volume up!
Click to Rate
41
A Bridge Too Far (1977,  PG)
Click to Rate
42
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
43
Where Eagles Dare (1968,  PG)
Click to Rate
44
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
45
Bedazzled (1967,  PG)
Click to Rate
46
Short Circuit (1986,  PG)
Click to Rate
47
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
48
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
49
Kelly's Heroes (1970,  PG)
Click to Rate
50
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
Click to Rate
51
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
52
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
53
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate
54
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
55
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments