My Favorite Movies


  fb653916712's Rating My Rating
1
A Room With A View (1985,  R)
2
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
3
The Aviator (2004,  PG-13)
The Aviator
I thought that Leo baby did a great job and Cate Blanchett was outstanding as Katherine Hepburn. It's a sad show about Howard Hugh's life but I really liked the deatails like his oc disorder.
4
The Music Man (1962,  G)
The Music Man
My father introduced this to me and it is still dear to my heart.
5
Camelot (1967,  G)
6
Lady Audley's Secret (2000,  Unrated)
Lady Audley's Secret
Interesting victorian story with lots of twists and turns.
7
The Visitor (2008,  PG-13)
8
Clue (1985,  PG)
Clue
My most favorite movie of all time. I can't explain, it just is.
9
Three Sovereigns for Sarah (1985,  Unrated)
10
Immortal Beloved (1994,  R)
Immortal Beloved
I was his second mistress, Anna-Marie. Beautiful story, I wish I knew how accurate the romances were compared to Beethoven's real life. My favorite musical piece is 'Ghost'. I have both soundtracks and treasure them, Beethoven truly is a master inspired by the heavens.
11
Mrs. Dalloway (1998,  PG-13)
12
Where Angels Fear to Tread (1994,  PG)
13
A Little Romance (1979,  PG)
14
The House of Mirth (2000,  PG)
15
Orlando (1992,  PG-13)
16
The Tango Lesson (1997,  PG)
The Tango Lesson
The story got into my blood yet I still have yet to take a tango lesson.
17
Expiration Date (2006,  Unrated)
18
Rushmore (1998,  R)
Rushmore
I love this boy. He can do anything.
19
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
20
The Misfits (1961,  Unrated)
The Misfits
This is the movie for which the punk band is named. "What is that, it smells like green perfume?" This movie shows the world who Marilyn really was.
21
Giant (1956,  G)
22
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood
I love Vampira and Heroin Sucker Bela Lugosi.
23
Soapdish (1991,  PG-13)
Soapdish
"I was in the gym doing leg lifts when Father Covey came and told me what happened, are you all right?"
24
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland
I enjoyed finding out about the man who wrote Peter Pan.
25
Legend (1985,  PG)
Legend
One of my favorite fantasy movies.
26
The Color of Money (1986,  R)
The Color of Money
Whenever I play pool I think of this show.
27
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
Sang the songs as a child. I wish they made movies like this again.
28
Sweet Charity (1969,  G)
Sweet Charity
Outstanding musical, club scene and Sammy Davis Jr. cameo. A fave.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments