Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb653983271's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Stellar acting performances from Brando & Pacino. This film is the benchmark and will be for many more years
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
3
The Godfather, Part II (1974,  R)
4
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
5
GoodFellas (1990,  R)
6
Oldboy (,  Unrated)
7
Raging Bull (1980,  R)
8
Hero (2004,  PG-13)
9
Oldboy (2005,  R)
10
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
11
The Usual Suspects (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments