My Favorite Movies


  fb655391081's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
American History X (1998,  R)
3
American Psycho (2000,  R)
4
Apocalypse Now (1979,  R)
5
Babel (2006,  R)
6
Batman (1989,  PG-13)
7
Blow (2001,  R)
8
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
11
Casino (1995,  R)
12
Casablanca (1943,  PG)
13
Chicago (2002,  PG-13)
14
Closer (2004,  R)
15
Dead Poets Society (1989,  PG)
16
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
18
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
19
Fight Club (1999,  R)
20
Finding Neverland (2004,  PG)
21
Garden State (2004,  R)
22
Ghost (1990,  R)
23
Girl, Interrupted (1999,  R)
24
Gladiator (2000,  R)
25
Gone With the Wind (1939,  G)
26
Good Will Hunting (1997,  R)
27
GoodFellas (1990,  R)
28
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
29
Hitch (2005,  PG-13)
30
Home Alone (1990,  PG)
31
Hook (1991,  PG)
32
I Am Sam (2002,  PG-13)
33
Ice Age (2002,  PG)
34
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
35
Interview with the Vampire (1994,  R)
36
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
37
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
38
King Kong (2005,  PG-13)
39
Kingdom of Heaven (2005,  R)
40
Kung Fu Hustle (2005,  R)
41
Liar Liar (1997,  PG-13)
42
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
44
Lost In Translation (2003,  R)
45
Love Actually (2003,  R)
46
Lucky Number Slevin (2006,  R)
47
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
48
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
49
Meet the Parents (2000,  PG-13)
50
Memento (2000,  R)
51
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
52
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
53
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
54
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
55
Notting Hill (1999,  PG-13)
56
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
57
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
58
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
61
Pretty Woman (1990,  R)
62
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
63
Ray (2004,  PG-13)
64
Reservoir Dogs (1992,  R)
65
Rocky (1976,  PG)
66
Schindler's List (1993,  R)
67
Secret Window (2004,  PG-13)
68
Serendipity (2001,  PG-13)
69
Shrek (2001,  PG)
70
Signs (2002,  PG-13)
71
Sin City (2005,  R)
72
Sleepy Hollow (1999,  R)
73
Speed (1994,  R)
74
Spider-Man (2002,  PG-13)
75
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
76
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
77
Taxi Driver (1976,  R)
78
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
79
Thank You For Smoking (2006,  R)
80
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
81
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
82
The Break-Up (2006,  PG-13)
83
The Departed (2006,  R)
84
The Godfather (1972,  R)
85
The Godfather, Part II (1974,  R)
86
The Godfather, Part III (1990,  R)
87
The Green Mile (1999,  R)
88
The Holiday (2006,  PG-13)
89
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
90
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
91
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
92
The Mask (1994,  PG-13)
93
The Matrix (1999,  R)
94
The Matrix Reloaded (2003,  R)
95
The Matrix Revolutions (2003,  R)
96
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
97
The Notebook (2004,  PG-13)
98
The Passion of the Christ (2004,  R)
99
The Pianist (2002,  R)
100
The Prestige (2006,  PG-13)
101
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
102
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
103
The Shawshank Redemption (1994,  R)
104
The Shining (1980,  R)
105
The Silence of the Lambs (1991,  R)
106
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
107
The Sound of Music (1965,  G)
108
The Truman Show (1998,  PG)
109
The Usual Suspects (1995,  R)
110
The Village (2004,  PG-13)
111
The Wizard of Oz (1939,  G)
112
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
113
Titanic (1997,  PG-13)
114
Troy (2004,  R)
115
Vanilla Sky (2001,  R)
116
Wedding Crashers (2005,  R)
117
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
118
When Harry Met Sally (1989,  R)
119
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
120
25th Hour (2002,  R)
121
The Machinist (2004,  R)
122
The Deer Hunter (1978,  R)
123
21 Grams (2003,  R)
124
Amores Perros (2001,  R)
125
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
126
Maria Full of Grace (2004,  R)
127
My Fair Lady (1964,  G)
128
The Untouchables (1987,  R)
129
The Third Man (1949,  Unrated)
130
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane
There was a histoy before it for motion picture, but real cinema begann with it..
131
Match Point (2005,  R)
132
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
133
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
134
City of Angels (1998,  PG-13)
135
Serpico (1973,  R)
136
Carlito's Way (1993,  R)
137
Rain Man (1988,  R)
138
Finding Nemo (2003,  G)
139
Proof (2005,  PG-13)
140
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
141
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
142
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
143
Oldboy (2005,  R)
144
King Kong (1933,  Unrated)
145
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
146
Layer Cake (2005,  R)
147
Broken Flowers (2005,  R)
148
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
149
Batman Begins (2005,  PG-13)
150
The Illusionist (2006,  PG-13)
151
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
152
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
153
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
154
Runaway Bride (1999,  PG)
155
50 First Dates (2004,  PG-13)
156
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
157
Hannibal (2001,  R)
158
La Science des Ręves (The Science of Sleep) (2006,  R)
159
Fantastic Four (2005,  PG-13)
160
Little Miss Sunshine (2006,  R)
161
Raging Bull (1980,  R)
162
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
163
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
164
Die Hard (1988,  R)
165
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
166
Mission Impossible (1996,  PG-13)
167
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
168
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
169
Scarface (1983,  R)
170
Dead Man Walking (1995,  R)
171
1408 (2007,  PG-13)
172
The Last of the Mohicans (1992,  R)
173
Enemy at the Gates (2001,  R)
174
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
175
Full Metal Jacket (1987,  R)
176
Papillon (1973,  R)
177
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
178
Red Dragon (2002,  R)
179
EdTV (1999,  PG-13)
180
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
181
Pleasantville (1998,  PG-13)
182
A Clockwork Orange (1971,  R)
183
Cast Away (2000,  PG-13)
184
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
185
Dogville (2003,  R)
186
Manderlay (2006,  Unrated)
187
Volver (2006,  R)
188
The Italian Job (2003,  PG-13)
189
Crank (2006,  R)
190
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
191
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
192
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
193
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
194
Big Fish (2003,  PG-13)
195
Blood Diamond (2006,  R)
196
Click (2006,  PG-13)
197
Collateral (2004,  R)
198
Crash (2004,  R)
199
Donnie Darko (2001,  R)
200
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
201
Forrest Gump (1994,  PG-13)
202
The Boondock Saints (1999,  R)
203
War of the Worlds (2005,  PG-13)
204
A Bronx Tale (1993,  R)
205
Seven (Se7en) (1995,  R)
206
Chocolat (2000,  PG-13)
207
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
208
Big Daddy (1999,  PG-13)
209
The Matador (2005,  R)
210
GoldenEye (1995,  PG-13)
211
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
212
L.A. Confidential (1997,  R)
213
Walk the Line (2005,  PG-13)
214
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
215
Chinatown (1974,  R)
216
Smokin' Aces (2007,  R)
217
Training Day (2001,  R)
218
Die Another Day (2002,  PG-13)
219
The Thin Red Line (1999,  R)
220
About a Boy (2002,  PG-13)
221
Apocalypto (2006,  R)
222
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
223
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
224
Cinderella Man (2005,  PG-13)
225
Miami Vice (2006,  R)
226
Phone Booth (2003,  R)
227
The Negotiator (1998,  R)
228
Alpha Dog (2007,  R)
229
The Lake House (2006,  PG)
230
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
231
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
232
Fargo (1996,  R)
233
Pulp Fiction (1994,  R)
234
Snatch (2001,  R)
235
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
236
Shall We Dance (2004,  PG-13)
237
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
238
Donnie Brasco (1997,  R)
239
Pride and Prejudice (2005,  PG)
240
Heat (1995,  R)
241
V for Vendetta (2006,  R)
242
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
243
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
244
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
245
Following (1999,  R)
246
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
247
Blue Velvet (1986,  R)
248
Enemy of the State (1998,  R)
249
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
250
Shakespeare in Love (1998,  R)
251
The Last Kiss (2006,  R)
252
Elizabethtown (2005,  PG-13)
253
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
254
Casanova (2005,  R)
255
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
256
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
257
The Number 23 (2007,  R)
258
Cars (2006,  G)
259
Ratatouille (2007,  G)
260
Mio min Mio (The Land of Faraway) (1987,  Unrated)
261
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
262
Caramel (2008,  PG)
263
Inland Empire (2006,  R)
264
Trainspotting (1996,  R)
265
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
266
Zodiac (2007,  R)
267
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
268
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
269
Gone Baby Gone (2007,  R)
270
West Side Story (1961,  Unrated)
271
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
272
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
273
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
274
Castle in the Sky (Tenkű no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
275
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
276
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
277
The Hunting Party (2007,  R)
278
There Will Be Blood (2007,  R)
279
Sleuth (2007,  R)
280
The Brave One (2007,  R)
281
American Gangster (2007,  R)
282
The Hoax (2007,  R)
283
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
284
2 Days in Paris (Deux jours ŕ Paris) (2007,  R)
285
Blade Runner (1982,  R)
286
Paranoid Park (2007,  R)
287
Boys Don't Cry (1999,  R)
288
The Kingdom (2007,  R)
289
The Last King of Scotland (2006,  R)
290
Lady Chatterley (2007,  R)
291
Twilight (1998,  R)
292
An American Crime (2007,  R)
293
Hustle & Flow (2005,  R)
294
Hot Fuzz (2007,  R)
295
The Fisher King (1991,  R)
296
The Terrace (La Terrazza) (1980,  Unrated)
297
City of Women (1981,  R)
298
8 1/2 (1963,  Unrated)
299
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
300
Venus (2006,  R)
Venus
Damn you, Forest Whiticker..
301
Die Welle (The Wave) (2008,  Unrated)
302
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
303
Jules and Jim (1962,  Unrated)
304
Superbad (2007,  R)
305
The Bucket List (2007,  PG-13)
306
Charlie Wilson's War (2007,  R)
307
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
308
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
309
The Shape Of Things (2002,  R)
The Shape Of Things
"it's, all, subjective"
310
The Three Burials of Melquiades Estrada (2006,  R)
311
Synecdoche, New York (2008,  R)
312
Üç Maymun (Three Monkeys) (2008,  Unrated)
313
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
314
Atonement (2007,  R)
315
Izgnanie (The Banishment) (2007,  Unrated)
316
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
317
Into the Wild (2007,  R)
318
Sabrina (1954,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments