Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb657457869's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
Coming to America (1988,  R)
3
Dreamgirls (2006,  PG-13)
4
Finding Nemo (2003,  G)
5
Ghost (1990,  R)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
11
Hitch (2005,  PG-13)
12
Ice Age (2002,  PG)
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
17
Ray (2004,  PG-13)
18
Remember the Titans (2000,  PG)
19
Rush Hour (1998,  PG-13)
20
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
21
Secret Window (2004,  PG-13)
22
Spider-Man (2002,  PG-13)
23
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
24
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
25
The Color Purple (1985,  PG-13)
26
The Exorcist (1973,  R)
27
The Green Mile (1999,  R)
28
The Hot Chick (2002,  PG-13)
29
The Incredibles (2004,  PG)
30
The Lake House (2006,  PG)
31
The Passion of the Christ (2004,  R)
32
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
33
The Terminator (1984,  R)
34
The Wizard of Oz (1939,  G)
35
There's Something About Mary (1998,  R)
36
Toy Story (1995,  G)
37
You've Got Mail (1998,  PG)
38
The King and I (1956,  G)
The King and I
I absolutely LOVE this movie...my ALL TIME FAVORITE. I remember my mother letting me stay up late to see it when it came on when I was a child. And I was fortunate enough to see the stage production of it with Yul Brynner. He is an icon!
39
Crash (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments