Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb659278637's Rating My Rating
1
Bright Young Things (2003,  R)
2
Hair (1979,  PG)
3
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
4
Lucky Number Slevin (2006,  R)
5
Yellow Submarine (1968,  G)
6
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
7
25th Hour (2002,  R)
8
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
9
Dolls (2002,  Unrated)
10
Eraserhead (1977,  Unrated)
11
Chump Change (2000,  R)
12
Bringing Out the Dead (1999,  R)
13
The Big Lebowski (1998,  R)
14
Lord of War (2005,  R)
15
The Beautiful Country (2005,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
17
Blade Runner (1982,  R)
18
Fight Club (1999,  R)
19
High Fidelity (2000,  R)
20
Get Shorty (1995,  R)
21
Kontroll (2005,  R)
22
Reds (1981,  PG)
23
Spun (2003,  R)
24
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
25
Tube Tales (1999,  Unrated)
26
The Rules of Attraction (2002,  R)
27
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
28
Slam (1998,  R)
29
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
30
Chasing Amy (1997,  R)
31
The Singing Detective (2003,  R)
32
The Graduate (1967,  PG)
33
Lost In Translation (2003,  R)
34
The Tulse Luper Suitcases Part III - From Sark to Finish (2004,  Unrated)
35
The Tulse Luper Suitcases Part II - Vaux to the Sea (2004,  Unrated)
36
The Tulse Luper Suitcases Part I - The Moab Story (2003,  Unrated)
37
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
38
24 Hour Party People (2002,  R)
39
Buffalo Soldiers (2001,  R)
40
21 Grams (2003,  R)
41
Amores Perros (2001,  R)
42
Ararat (2002,  R)
43
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
44
Pulp Fiction (1994,  R)
45
Hideous Kinky (1998,  R)
46
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
47
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
48
Delicatessen (1991,  R)
49
Mighty Aphrodite (1995,  R)
50
Adaptation (2002,  R)
51
Full Frontal (2002,  R)
52
Mutant Aliens (2001,  R)
53
Dead Man (1995,  R)
54
Morvern Callar (2002,  R)
55
The Dreamers (2004,  NC-17)
56
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
57
Killing Zoe (1994,  R)
58
Secret Things (,  Unrated)
59
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
60
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
61
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
62
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
63
Amadeus (1984,  R)
64
Trainspotting (1996,  R)
65
La Antena (The Aerial) (2007,  Unrated)
66
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
67
Metropolis (1927,  Unrated)
68
Hairspray (1988,  PG)
69
Liquid Sky (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments