My Favorite Movies

  fb659695726's Rating My Rating
1
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
Click to Rate
2
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
Click to Rate
3
Once Upon a Time in the West (1968,  PG-13)
Click to Rate
4
Baraka (1993,  Unrated)
Click to Rate
5
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
6
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2000,  PG)
Click to Rate
7
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1988,  PG-13)
Click to Rate
8
Dust Devil (1992,  R)
Click to Rate
9
Black Snake Moan (2007,  R)
Click to Rate
10
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
11
Chronos (2004,  Unrated)
Click to Rate
12
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
13
M (1931,  Unrated)
Click to Rate
14
Match Point (2005,  R)
Click to Rate
15
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
Click to Rate
16
Manhattan (1979,  R)
Click to Rate
17
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
18
The Wild Blue Yonder (2005,  Unrated)
Click to Rate
19
A Woman Under the Influence (1974,  R)
Click to Rate
20
Fury (1936,  Unrated)
Click to Rate
21
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
22
Come and See (1985,  Unrated)
Click to Rate
23
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
Click to Rate
24
The White Diamond (2004,  Unrated)
Click to Rate
25
Troll 2 (1990,  PG-13)
Click to Rate
26
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
27
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
Click to Rate
28
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
29
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1952,  PG)
Click to Rate
30
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
Click to Rate
31
Signs of Life (1968,  Unrated)
Click to Rate
32
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
33
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Click to Rate
34
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
35
The Adventures of Mark Twain (1985,  G)
Click to Rate
36
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
37
As You Like It (2006,  PG)
Click to Rate
38
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
39
The Cabinet of Dr. Caligari (1919,  Unrated)
Click to Rate
40
Christina, princesse de l'érotisme (A Virgin Among the Living Dead) (1978,  Unrated)
Click to Rate
41
Comfort of Strangers (1991,  R)
Click to Rate
42
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
43
The Evil Dead (1981,  NC-17)
Click to Rate
44
The Fountain (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1971,  PG)
Click to Rate
46
Grizzly Man (2005,  R)
Click to Rate
47
Incubus (1965,  Unrated)
Click to Rate
48
Jules and Jim (1962,  Unrated)
Click to Rate
49
Kinski: My Best Fiend (1999,  Unrated)
Click to Rate
50
Miracle Mile (1988,  R)
Click to Rate
51
The Monster Squad (1987,  PG-13)
Click to Rate
52
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
Click to Rate
53
The Ninth Configuration (1980,  R)
Click to Rate
54
Paths of Glory (1957,  Unrated)
Click to Rate
55
Pi (1998,  R)
Click to Rate
56
The Passenger (Professione: reporter) (1975,  PG-13)
Click to Rate
57
Sabotage (1937,  R)
Click to Rate
58
Sicko (2007,  PG-13)
Click to Rate
59
Star 80 (1998,  R)
Click to Rate
60
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
61
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
Click to Rate
62
There Will Be Blood (2007,  R)
Click to Rate
63
Tokyo Fist (1995,  Unrated)
Click to Rate
64
Vincent (1982,  G)