My Favorite Movies


  fb660114158's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Blow (2001,  R)
3
Trainspotting (1996,  R)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Reservoir Dogs (1992,  R)
6
Changing Lanes (2002,  R)
7
300 (2007,  R)
8
Anbe Sivam (2003,  Unrated)
9
The Godfather (1972,  R)
10
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
11
Panchathanthiram (2002,  Unrated)
12
Hey Ram (2000,  Unrated)
13
Pammal K Sambabtham (2002,  Unrated)
14
Virumaandi (2004,  Unrated)
15
Vettaiyadu Villaiyadu (2006,  Unrated)
16
Dasavatharam (The Ten Avatars) (2008,  Unrated)
17
Road to Perdition (2002,  R)
18
Alai Payuthey (Waves) (2000,  Unrated)
19
Bombay (1995,  Unrated)
20
Kannathil Muthamittal (A Peck on the Cheek) (2002,  Unrated)
21
Guru (2007,  Unrated)
22
Blood Diamond (2006,  R)
23
Face/Off (1997,  R)
24
Anjali (2006,  Unrated)
25
Equilibrium (2002,  R)
26
Gladiator (2000,  R)
27
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
28
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
29
The Exorcist (1973,  R)
30
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
31
Cast Away (2000,  PG-13)
32
The Terminal (2004,  PG-13)
33
Crash (2004,  R)
34
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
35
The Illusionist (2006,  PG-13)
36
Phone Booth (2003,  R)
37
Troy (2004,  R)
38
Apocalypto (2006,  R)
39
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
40
Hostel (2006,  R)
41
Hostel: Part II (2007,  R)
42
Signs (2002,  PG-13)
43
Sivaji (Sivaji: The Boss) (2007,  Unrated)
44
Identity (2003,  R)
45
Three Kings (1999,  R)
46
Unnaipol Oruvan (Someone Like You) (2009,  Unrated)
Unnaipol Oruvan (Someone Like You)
a good movie... awesome acting by mohanlal..
47
Ram Gopal Varma Ki Aag (2007,  Unrated)
Ram Gopal Varma Ki Aag
insane movie..2 thumbs up... mohanlal's professional and steady acting..amitabh bachan's actings which incinerates the audience.. BRAVO..
48
Mozhi (2007,  Unrated)
49
Santosh Subramaniam (,  Unrated)
50
Nayagan (1987,  Unrated)
51
Guna (1992,  Unrated)
52
Thevar Magan (Kshatriya Putrudu)(The Chieftain's Son) (1992,  Unrated)
53
Scent of a Woman (1992,  R)
54
Righteous Kill (2008,  R)
55
88 Minutes (2008,  R)
56
Eyes Wide Shut (1999,  R)
57
Sarkar Raj (2008,  Unrated)
58
Roja (1992,  Unrated)
59
Minnale (2001,  Unrated)
60
Minsara Kanavu (1997,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments