My Favorite Movies


  fb660369405's Rating My Rating
1
Where Eagles Dare (1969,  PG)
2
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
3
Straight Into Darkness (2005,  R)
4
Apocalypse Now (1979,  R)
5
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
6
Rampo Noir (Rampo jigoku) (2005,  Unrated)
7
Taiyô no kizu (Scars of the Sun) (Sun Scarred) (2006,  Unrated)
8
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
9
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
10
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
11
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
12
Memories of Murder (Salinui chueok) (2003,  Unrated)
13
The Good, the Bad, and the Weird (Joheunnom nabbeunnom isanghannom) (2008,  Unrated)
14
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
15
Suspiria (1977,  R)
16
The Hitcher (1986,  R)
17
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
18
Marebito (2005,  R)
19
Pulse (Kairo) (2005,  Unrated)
20
The Wild Bunch (1969,  R)
21
El Topo (1970,  Unrated)
22
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
23
Black Hawk Down (2001,  R)
24
The Thing (1982,  R)
25
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
26
Dead End Run (2003,  Unrated)
27
Hardware (1990,  R)
28
Dust Devil (1992,  R)
29
Noroi the Curse (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments