My Favorite Movies


  fb661351410's Rating My Rating
1
Chôjikû yôsai Macross: Ai oboeteimasuka (Super Dimension Fortress Macross: Do You Remember Love?) (1984,  Unrated)
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
3
Canadian Bacon (1995,  PG)
4
Caddyshack (1980,  R)
5
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
6
Apocalypse Now (1979,  R)
7
Platoon (1986,  R)
8
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
9
Sin City (2005,  R)
10
The Italian Job (1969,  G)
11
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
12
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
13
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
14
More (1969,  Unrated)
15
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (2000,  Unrated)
16
Rock & Rule (,  PG)
17
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
18
Phantasm II (1988,  R)
19
The King of Comedy (1983,  PG)
20
License to Drive (1988,  PG-13)
21
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
22
I Heart Huckabees (2004,  R)
23
Crossworlds (1996,  PG-13)
24
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
25
Back to the Beach (1987,  PG)
26
Being There (1979,  PG)
27
The Big Lebowski (1998,  R)
28
Car Wash (1976,  PG)
29
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
30
Go Go Tales (2007,  Unrated)
31
Head (1968,  G)
32
Highway 61 (1991,  R)
33
The Hot Rock (1972,  PG)
34
Lord of War (2005,  R)
35
Malone (1987,  R)
36
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
37
The Party (1968,  PG)
38
Police Beat (2005,  Unrated)
39
Ready to Rumble (2000,  PG-13)
40
Repo Man (1984,  R)
41
Roadkill (1988,  Unrated)
42
Rock And Rule (1983,  PG)
43
Room at the Top (1959,  Unrated)
44
Runaway Train (1985,  R)
45
Silent Running (1971,  G)
46
Some Came Running (1959,  Unrated)
47
True Stories (1986,  PG)
48
Wrong Is Right (1982,  R)
49
Yellow Submarine (1968,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments